Görüntü
Ortodonti tedavisinde invisalign sistem
invisalign sistem

  Ortodonti tedavisi dişlerdeki konum bozukluğunu diş teli aracılığı ile düzelten ve daha güzel bir gülüş kazandıran bir tedavidir. Ortodonti tedavisi hastamıza güzel bir gülüşün ötesinde birçok şey kazandırır. Ortodonti tedavisinin kazandırdıkları hakkında daha detaylı bilgi için neden ortodonti tedavisi isimli yazımızı okuyabilirsiniz.
  Ortodonti tedavisi hastamıza bir şey kazandırırken, birçok zahmetide beraberinde getirir. Dişlerin üzerine yapıştırılan ve sabit olan diş tellerini kullanmak pek kolay değildir. Diş telleri zaman zaman dudaklarda ve yanaklarda yaralanma yapabilir. Bununla beraber diş telleri ile yemek yemek pek kolay değildir. Dişlerinizin ve diş tellerinizin arasına yiyecek artıkları dolar ve bu yiyecekleri temizlemek pek kolay değildir. Her yemekten sonra dişlerinizin ve diş tellerinizin arasına dolan yiyecek artıklarından kurtulmak için dişlerinizi fırçalama ihtiyacı hissedersiniz. Bütün bu zahmetlerinin yanında birde kötü görünürler. Diş tellerinin bu zorluğu bilim adamlarını; dişleri düzeltebilecek yeni sistem arayışına sevk etmiştir. Diş tellerinin kötü görünümünü ortadan kaldırmak amacıyla clear braces denilen seramik braketler üretildiysede seramik braketlerle kötü görünmesi haricinde diğer zorlukların önüne geçilememiştir. Daha sonrasında bilgisayar ortamında dişleri düzeltme özelliği olan bir seri plaktan oluşan şeffaf plak tedavisi geliştirildi. 
  Şeffaf plak tedavisini ilk geliştiren şirket "invisalign system" isimli Amerika şirketidir. İnvisalign sistem bahsettiğimiz şeffaf plak tedavisini geliştirdikten sonra tedavinin patentini aldığı için diğer şirketler uzun yıllar bu sektöre girememişlerdir. Bu durum "invisalign system" isimli şirketi marka haline getirmiştir. Şeffaf plak tedavisi denildiğinde akla gelen ilk ismin invisalign sistem olmasının sebebi budur.

 İnvisalign sistem dişleri düzeltmek amacıyla kullanılan seri plaklardan oluşur. Bu plaklar bilgisayar ortamında üretilir. Her plak dişleri bir miktar daha düzeltir. Plaklarınızı ne kadar sıklıkla değiştirmeniz gerektiğine doktorunuz karar vermelidir. Daha önceki yazılarımızda şeffaf plak tedavisini ayrıntılı bir şekilde anlatmıştık. Ayrıntılı bilgi için Blog bölümümüzde yer alan ortodonti tedavisinde şeffaf plak tedavisi bölümümüzü inceleyebilirsiniz.


Share: