Görüntü
Ortodonti tedavisinde invisalign sistem
invisalign sistem

  Ortodonti tedavisi dişlerdeki konum bozukluğunu diş teli aracılığı ile düzelten ve daha güzel bir gülüş kazandıran bir tedavidir. Ortodonti tedavisi hastamıza güzel bir gülüşün ötesinde birçok şey kazandırır. Ortodonti tedavisinin kazandırdıkları hakkında daha detaylı bilgi için neden ortodonti tedavisi isimli yazımızı okuyabilirsiniz.
  Ortodonti tedavisi hastamıza bir şey kazandırırken, birçok zahmetide beraberinde getirir. Dişlerin üzerine yapıştırılan ve sabit olan diş tellerini kullanmak pek kolay değildir. Diş telleri zaman zaman dudaklarda ve yanaklarda yaralanma yapabilir. Bununla beraber diş telleri ile yemek yemek pek kolay değildir. Dişlerinizin ve diş tellerinizin arasına yiyecek artıkları dolar ve bu yiyecekleri temizlemek pek kolay değildir. Her yemekten sonra dişlerinizin ve diş tellerinizin arasına dolan yiyecek artıklarından kurtulmak için dişlerinizi fırçalama ihtiyacı hissedersiniz. Bütün bu zahmetlerinin yanında birde kötü görünürler. Diş tellerinin bu zorluğu bilim adamlarını; dişleri düzeltebilecek yeni sistem arayışına sevk etmiştir. Diş tellerinin kötü görünümünü ortadan kaldırmak amacıyla clear braces denilen seramik braketler üretildiysede seramik braketlerle kötü görünmesi haricinde diğer zorlukların önüne geçilememiştir. Daha sonrasında bilgisayar ortamında dişleri düzeltme özelliği olan bir seri plaktan oluşan şeffaf plak tedavisi geliştirildi. 
  Şeffaf plak tedavisini ilk geliştiren şirket "invisalign system" isimli Amerika şirketidir. İnvisalign sistem bahsettiğimiz şeffaf plak tedavisini geliştirdikten sonra tedavinin patentini aldığı için diğer şirketler uzun yıllar bu sektöre girememişlerdir. Bu durum "invisalign system" isimli şirketi marka haline getirmiştir. Şeffaf plak tedavisi denildiğinde akla gelen ilk ismin invisalign sistem olmasının sebebi budur.

 İnvisalign sistem dişleri düzeltmek amacıyla kullanılan seri plaklardan oluşur. Bu plaklar bilgisayar ortamında üretilir. Her plak dişleri bir miktar daha düzeltir. Plaklarınızı ne kadar sıklıkla değiştirmeniz gerektiğine doktorunuz karar vermelidir. Daha önceki yazılarımızda şeffaf plak tedavisini ayrıntılı bir şekilde anlatmıştık. Ayrıntılı bilgi için Blog bölümümüzde yer alan ortodonti tedavisinde şeffaf plak tedavisi bölümümüzü inceleyebilirsiniz.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.Etiketler: ORTODONTI ORTODONTI TEDAVISI SEFFAF PLAK TEDAVISI INVISALIGN SISTEM