Görüntü
Günümüzde ortodonti estetik bir tedavi olarak mı kabul ediliyor
estetik tedavi

 Ortodonti dişlerdeki konum bozukluğunu ve birbirleriyle ilişkisini düzelterek daha güzel görünmesini sağlayan bir tedavidir. Yani ortodontinin estetik bir yönünün olduğu doğrudur. Yalnız ortodonti tedavisinin sağladığı tek yararın estetik olduğunu düşünmek hatadır

 

-Dişlerin daha rahat temizlenmesini sağlar. Böylece dişlerinizde temizlenemeyen lekelerin oluşmasını engeller.
  Dişlede çapraşıklık ve sıkılık  varken dişlerinizi istediğiniz kadar fırçalayın diş fırçanızın değmediği alanlar kalacaktır. Bu bölgelerde diş taşı ve leke oluşacak ve ağız hijyeninin bozulmasına sebep olacaktır.
-Ağız hijyenini iyileştirdiği için çürük oluşumunu engeller
  Çapraşık dişlerde çok sıkı temas olduğu için dişlerinizi fırçaladığınızda diş fırçanızın hiç değmediği yüzeyler kalır. Bunu  sebebi dişlerinizdeki çapraşıklıktır. Dolayısıyla fırçanızın değmediği bölgede diş çürükleri olumaya başlar.
- Çene eklemi rahatsızlıklarını ortadan kaldırır.
  Çapraşık ve yamuk dişlerin varlığında çiğneme esnasında oluşan çiğneme basıncı her iki çene eklemine dengeli ve eşit miktarda dağılmaz. Bu durumda ilerleyen yıllarda eklem problemlerine yol açar. Çiğneme basıncının her iki çene eklemine dengeli dağılabilmesi için alt ve üst dişlerin birbirlerine sağlı sollu tam temas etmesi gerekir. Böylece çiğneme basıncı her dişe dengeli bir şekilde dağılmış olur. Dolayısıyla çene ekleminde oluşabilecek problemlerin önüne geçilmiş olur.
-Dişlerdeki konum bozukluğu diş üzerinde anormal basınç oluşturarak oklüzal travma denilen anormal çiğneme basıncının oluşturduğu travmaya sebep olabilir.
  Oklüzal travma; anormal çiğneme basıncının lokal olarak diş üzerinde oluşturduğu hasardır. Başlangıçta travmaya ağrı eşlik eder. Bir dişiniz sanki diğer dişlerinizden daha yüksekmiş ve ağzınızı kapattığınızda diğer dişlerinizden daha erken temas ediyormuş gibi hissedersiniz. İlerleyen zamanlarda ağrınız hafifler ve dişte sallanma başlar. Müdahale edilmediği takdirde dişinizi kaybetmenize kadar varan tablo ortaya çıkar. Ortodonti tedavisi dişlerinizdeki konum bozukluğunu düzelterek çiğneme basıncının diş üzerinde travma oluşturmasına engel olur.

Share: