Görüntü
Ağız Sağlığında Altın Kurallar
diş bakımı

Diştelitedavisi yüzyıllardır insanların dişlerini daha memnun kalacak düzene getirmek için ve estetistiksel açıdan  daha güzel görünmesini sağlamak için yapılan bir tedavi yöntemidir.1800 lü yıllarda braketler her dişe has hazırlanan bantlar üzerine kaynak yapılır, ve bu bantlar tüm dişin etrafını saracak şekilde yapıştırılırdı. Bu yöntem dişleri düzgün bir sıra halinde düzenlemek için yapılırdı. Ancak bu durumun bazı sorunları da beraberinde getirdiği görülebiliyordu. Örneğin tedavi boyunca ağız temizliğini daha fazla miktarda bozduğu, ağızda oluşması beklenmeyen pek çok yaralanmalara sebep olmakta ve tedavi sonunda yanyana güzelce sıralanması beklenen dişlerin arasında hafif boşluklar kalmaktaydı. Aralarda görünen boşluklar kişileri görsel olarak tatmin etmiyordu. Ortodonti fiyatları bakımından uygun olsa da ilerleyen zamanlarda diş üzerine yapıştırıcıların uygulanması fikri geliştirildi ve bu gelişmeyle beraber braketler bantlar olmadan direk dişin üzerine yapıştırılmaya başlandı. Bu yöntem kişilerce daha çok tercih edilmesine yol açtı. Metallar uzun yıllardır kullanılan ve tedavinin ilerlemesinde hızlı etki ettiği düşünülen malzemelerdir. Çocuklarda daha çok tercih ediliyor. Dişlerin dış tarafına yerleştirildikleri için en belirgin olan tellerdir. Her kontrolde kullanılan lastiğin rengi değiştirilebilir. Günümüzde tel kullanımın teşvik edilmesi sebebiyle eskiye oranla tercihi de fazladır. Diş teli fiyatları konusunda günümüzde daha rahat ücretlendirmeler yapılmaktadır. Ortodonti fiyatları üzerindeki etmenlere de göz atalım;

Estetik beklentileri karşılamak amacıyla metal braketlere ek olarak porselen braketler de üretilmeye başlandı. Bu yöntemde avantajı dişlerin tam ortasından geçen tel braketler seramik olduğu için dikkat çekmez hale geldi. Estetik braketler ismiyle uzun yıllar kullanıldı. Metallere oranla daha tercih alanına girdiler. Daha hassas olmalarından ötürü eleştiri aldılar ancak estetistiksel açıdan yetişkinlerin en çok tercih ettiği tür olmştur. İlerleyen zamanlardaporselen braketlerle bile istediği görünüme kavuşamayan hastalar için dişlerin iç taraflarına yapıştırılan yeni bir yöntem ortaya çıktı. Lingual braket sistemi diye isimlendirilen bu yöntem dişin iç tarafına yerleştirilmektedir. İç tarafında olmasından kaynaklı olarak görünmez diş teli diye adlandırılmaktadır. Bu durumda bazı sorunlar da gözlemlendi. Dilde yaralanmalar başta gelmektedir. İç bölgede olması dilin o kısma değmesi dilde hasara yol açtı ancak içte olup görünmemesi çoğu kişice tercih edilmesine yol açtı. Belirli yaştan sonra kullanmak isteyip de kullanmakta kararsız yetişkinler bu yöntemi benimsediler. Lingual sistemin anlatılan bu tür olumsuz özelliklerinden dolayı şeffaf plak tedavisi uygulanmaya başlandı. Ortodonti tedavisinde şeffaf plaklar çığır açan bir yöntemdir. Diş teli nasıl takılır sorusuna cevap vermek gerekir; Takılıp çıkarılabilen şeffaf  bir seri plaklardan oluşur. Aynı sırada bu plaklar belirli periotlarla değiştirilerek dişlerin düzelmesi sağlanır. Nerdeyse hiç görünmeyen bir yöntemdir. Hasta kişilerde estetik kaygısı taşıyanlar için en önemli seçenek haline gelmeke başladı. Kolayca çıkarılıp takılır, zahmetsiz, uygulamak da kolaydır. Tedavi sürecinde doktor hastalara gerekli şeffaf plakları verir. Plaklar belirli aralıklarla değiştirilir. Değiştirilirken diş teli fiyatları sağlık açısından ele alınmalıdır. Böylece istenilen şekle yavaş yavaş ulaşmak amaçlanır. Kullanılan araçlar da diş teli fiyatları 2019 üzerinden oluşturulur. Ortodonti fiyatları da bu bağlamda ele alınır. Şeffaf diş teli veya görünmez diş teli maliyetin yüksek olduğu yöntemlerdendir.

Tedavi süreci boyunca kişinin kullanacağı diş teli, hastanın diş yapısına göre farklılık göstermektedir. Hasar boyutu, diş hassasiyeti, ağız yapısı ve diş yapısına uygun olan seçilir. Bu süreci iyi belirlemek gerekir, aksi taktirde kötü sonuçlar oluşabilir. Tedavi süreci boyunca  kullanılacak tel çeşidi, hastanın dişlerindeki bulunan sorunun büyüklüğü ve hastanın ağız ve diş sağlığı göz önüne alınrak ortodonti uzmanı tarafından özel olarak belirlenir. Daha kısa zamanda sonuca ulaşmak isteyen ve daha uygun fiyat tercih edenler metal tellere yönelebilir. Tabi fiyat ne olursa olsun en önemli kuralın kişinin muayenesine göre hangisinin daha uygun olacağıdır. Lingual teller tedavi sürecini diğer tellere göre birkaç ay uzatabilme ihtimalini taşır. Ancak görsellik açıdan uyumluluğu, rahat kullanımı sebebiyle şu sıralar daha çok tercih edilen yöntemlerin başında gelir. Modern tel çeşitleri daha pahalı olmasına rağmen kolay uygulanabilmesi ve estetik açıdan sağladığı avantajlar sayesinde günümüzde sıklıkla tercih edilmesine katkı sağlar. Diş teli fiyatları da tercih etme durumunda etkilidir. Peki diş teli nasıl takılır sorusunda izlenecek adımlara ve diş teli fiyatları 2019 yılındaki değişmelere etki edecek faktörlere bakalım, ortodonti fiyatları üzerindeki etmenlere değinelim;

Diş teli her kişi için farklı amaçlarla yaptırılmak istenebilir. Genel olarak çocuklara uygulandığı fikri yanlıştır. Her yaştan bireyler kendilerine ve muayene süreçlerine göre uygun olan yöntemi, çeşidi seçerek tedaviye başlayabilirler. Konum düzenlenmesinin yapılması amaçlanır. Burada yaş faktörü ön plana çıkabilir. Yaş faktörünün etkilediği yöntemler diş teli fiyatları üzerinde etki sahibidir. Bu etkiler de diş teli fiyatları 2019 verilerinden etkilenir. Eğer kişi çene kemikleri ile ilgili bozukluktan şikayetçi ise bunu düzeltmek için kliniğe geliyorsa ergenlik öncesinde düzeltilmesi gereken bir durum olduğunu ifade etmekte fayda vardır. Ortodonti tedavi süreci ergenlik öncesi dönemde çene bozukluklarında oldukça etkilidir. Çünkü bu dönemde büyüme ve gelişme hızlıca devam etmektedir. Bu büyüme sürecinin etkisi ile tekrar şekillendirme yapmak oldukça kolaydır. Üst alt çene arası denge problemi olan bir kişi için hangi çeneye müdahale edilmesi gerekiyorsa ona müdahale edilir ve istenilen şekilde yönlendirme sağlanır. Böylece iki çene arası dengenin sapğlanması kolaylaşır, cerrahi işlemlerin yapılması gerekmez. Ancak belirli bir yaştan sonra kişiler önemsemediği veya dikkat etmediği bu tür bir problem ile geldiklerinde cerrahi müdahale ile ancak çözüme ulaşırlar bu tedaviye de ortognatik cerrahi denir. Bu yöntem ile ortodonti tedavisi birbiri ile ilişki halindedir. Birbirlerini tamamlayıcı niteliktedirler. Bu yöntem bazı durumlarda daha kısa sürede istenilen konuma gelmek adına yetişkinlerce tercih edilebilir.Ortognatik cerrahide ilk adım, tedaviden geçmektedir. Tedavi ile dişlerin çeneye uygun şekilde konumlandırılmasını sağlanır. Daha sonra bu  tedavi devam ederken ameliyat yoluyla alt ve üst çenenin birbirine ve yüze uygun hale getirilmesi amaçlanır. Sadece görsel olarak iyileşme olarak ifade edilmemelidir. Aynı zamanda yeme, çiğneme, konuşma bozukluklarının iyileştirilmesinde de etkilidir. Şeffaf diş teli veya görünmez diş teli bozuklukların giderilmesinde etkilidir.

Çene kemiği pozisyonlarındaki bu sorunlar cerrahi işlem gerektirse de dişlerin yanlış konumda olması, düzenlenmesi işlemleri her yaştan kişiye yapılmaktadır. Son yıllarca artan popülarite ve sağlık alanında yapılan çalışmaların da ortaya yeni verilen koyması ile kullanım sıklığı ve talebi artmıştır. Bu yüzden geç kaldım diye düşünülmemelidir. Diş teli nasıl takılır sorusunu iyice açıklanmak gerekir. Size rahatsızlık verdiği andan itibaren sürece başlamak gerekir. Diş teli fiyatları sürece başlamada önemli faktörlerdendir. diş teli fiyatları 2019 yılındaki değişmeler sürecin başlamasına yansımaktadır. Değişimler ortodonti fiyatları üzerinde etkilidir.

Günümüzde iş hayatındaki veya sosyal yaşamda aktif rol kişilerle konuştuğumuzda iyi bir izlenimin çoğu faktöden önemli olduğunu, insan ilişkilerinde yüzyüze etkileşimin önemli olduğunu ifade etmektedirler. İyi izlenim için oldukça önemli olan faktörlerden biri özgüven sahibi olmak kendini oldukça açık bir şekilde ifade etmektir. Bu noktada yüz ifadeleri ve mimikler büyük önemi taşımaktadır. Kişinin kendinden emin bir şekilde duruşu, kendini ifade etme becerisi tüm beden dilini etkilemektedir. Rahat bir gülümseme, içten bir tebessüm bizi her zaman daha göz  önünde bulunmaya katkı sağlayacaktır. Kişilerin bulundukları iş ortamında kendini rahat hissederek görevlerini yerine getirmesi oldukça önemlidir. İnsan ilişkilerini önemsemek, çeşitli faaliyetlere katılmak bunlara gereken önemi göstermek ve bunu yapmayı istemek için en baş olarak kişinin kendini diğer insanların yanında rahat hissetmesi gerekir. Tellere daha önceden sahip olmayan kişilere sorduğumuzda eskiden daha dikkat çektiklerini, kişilerin dişlerine baktığını ifade edip rahatsız olduklarını bu yüzden yüzyüze iletişimde çok zorlandıklarını ifade ediyorlar. Bu faktörleri de dikkate aldığınızda kendi yaşamınızda oldukça önem gerektiren durumları belirleyip bu durumu iyileştirmek adına harekete geçmek, daha rahat ve kendine güvende olmak için harekete geçmek gerekmektedir. Aksi takdirde olumsuz bir yaşam süreci bizi bekler. Diş teli fiyatları da diş teli fiyatları 2019 verileri üzerinden oluşturulur. Şeffaf diş teli hakkında doğru bilgilendirmelerin yapılması gerekmektedir.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.