Görüntü
Diş Teli Tarihçesi
dis-teli-fiyatlari

Diş teli tedavisi  dişlerin istenen konumlara gelmesine olanak veren, telleri ve dişlerin hareketini kullanarak istenen konumlara hareketini amaçlayan tedavi türü olarak ifade edilebilmektedir. Bu durumda karşımıza iki önemli etmen ortaya çıkıyor. Hangi bireye hangi uygulama gerekmektedir? Bu sorular çerçevesinde gelişen süreçte bireyle ortaklaşa hareket edilerke süreç planı oluşturulup ilerletilmelidir.

Tedavi sürecinde pek çok adım geliştirilerek günümüzde popüler hale getirilmesi sağlanmıştır. Braket gelişiminde yeni değişme ve gelişmeler gözlenerek kişilerin tercih edilebilirliği de arttırılmaya çalışıldı. Braketler bantlar olmazsa aynen dişin üst kısmına yapıştırılmaya başlanacaktı. Bu yöntem diş telinin hastalar tarafından daha çok tercih edilmesine imkan vermektedir. Metal teller uzunca zamandır bireylerce tercih planında olan ve tedaviye daha fazla katkı sağladığı ortaya konulan, iddia edilen türlerden birkaçıdır. Dişlerin dış tarafına yerleştirilmelerinden ötürü en çok bireylerde gözlenebilirliği ortaya konulan tellerdendir. Süreç içerisinde pek çok farklı renkte teller gözlenebilmektedir. Yaşamımızda diş teli kullanımının teşvik edilmesi sebebiden ötürü geçmişe oranla tercih edilme düzeyind artış gözlenmektedir. Diş teli fiyatları (ortodonti fiyatları) da bu tercih oranlarının artması ile daha kolay ödeme imkanlarına sahip olmaktadır. Diş teli fiyatları 2019 yılındaki düzenlemeler fiyatların ödeme şartlarında etkilenerke düzenlenmektedir. Yazımızda diş teli nasıl takılır, görünmez diş teli nedir, şeffaf diş teli nedir gibi  sorulara değineceğiz. İlk olarak diş teli nasıl takılır? Sorusu ile sorusunu ifade ederek ilerleyelim.

Braketler üretildiğinde büyük talep görse de zamanla bazı durumlardan, estetistiksel sorunlardan ötürü değişimlere gidilmesi gerekti. Süreç içince en çok tercih edilen porselen braketler şuan popülerdir. Estetik braketler adıyla uzun yıllar boyunca da tercih edilerek kullanımı sağlanır. Metallere oranla daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Daha hassas yapıda olabilmelerinden dolayı tercih etmeyen kesimler de olabilmekte fakat görünümsel açıdan özellikle yetişkin bireylerin en çok tercih ettiği çeşit olarak ilerlemektedir. İlerleyen dönemlerde bireyler daha sağlam estetik yöntemleri denemek için uğraş göstermektedir. Artık porselen braketlerle bile tam olarak tatmin eden görünüme kavuşamadığını ifade eden bireyler mevcuttur. Bu bireyler için dişlerin iç kısımlarına yerleştirilen yeni bir tedavi süreci gelişimi ilerletilmiştir. Diş teli fiyatları (ortodonti fiyatları) yeni çeşitlerin çoğalması ile talepler de bu doğrultuda artış göstermektedir. Diş teli fiyatları 2019 yılında olan artış ve azalışlardan etkilenir. Estetik anlamda doyum veren görünmeyen etkisi ile herkesin ilgi odağı olan bir tür haline gelse de dilde yaralanmalar da oluşuyordu. Bu nedenle iyi değerlendirilmeye alınması beklenmektedir. Bununla berabar belli bir dönemden sonra tel kullanmak isteyip de kullanabilir miyim diye tereddüt yaşayan bireyler de bu yöntemi benimseyerek uygulamaya koyuldular. Lingual sistemin ifade edilen bu tür olumsuz etkileri kişileri yeni arayışlara yöneltti.  Şeffaf plak süreci uygulanmaya konuldu. Ortodonti tedavisinde şeffaf plaklar çığır açan bir yöntem olarak tercih edilmeye başlanmıştır. Takıp çıkarılma özelliğine sahip şeffaf  bir seri plaklardan meydana gelmektedir. Aynı zamanda bu plaklar belirli periyotlarda değiştirilmektedir. Dişlerin istenen konuma getirilmesi amaçlanıyordu. Süreçte gerekli olacak olan her türlü malzemeler diş teli fiyatları 2019 yılı düzenlemelerine göre etkilenmektedir.

Diş teli nasıl takılır sorusuna ek olarak süreçte gerekli olacak olan pek çok  malzemelerin ne olabileceğini ve bu ürünlerin neyden üretildiğine de dikkat etmek gerekmektedir. Tedavi sürecinde hastaların tercih edebileceği diş teli, hastanın diş yapısına göre farklılaşmalarla ortaya konulmaktadır. Çarpıklık boyutu, diş hassasiyeti, ağız yapısı ve diş yapısına önem vererek hastaya göre olan en uygun tel türü neyse onun seçiminin sağlanması sağlıklı olacaktır. Bu durumu iyi tespit ederek ilerlemek gerekmektedir. Tedavi süreci boyunca uygun görülecek olan telin türü, hastanın dişlerindeki bulunan çarpıklığın derecesi ve hastanın ağız ve diş sağlığı göz önünde bulundurularak ortodontist tarafından itinalı olarak düzenlemelerin sağlanması önemlidir. Daha kısa sürede sonuca ulaşmayı hedefleyen ve daha uygun fiyat tercih etme faktörünü ön plana alan bireyler metal telleri tercih etme eğilimi gösterebilirler. Lingual teller tedavi sürecini diğer tel türlerine göre birkaç ay daha uzun sürmesine yol açabilir. Fakat estetikliğin önemli olması ve rahat kullanımı sayesinde günümüzde daha çok tercih edilebilen türlerin başında gelmektedir. Modern tel türleri daha fiyatı fazla olanlar arasında  olmasına rağmen kolay uygulanır ve görsel açıdan verdiği avantajlar nedeniyle fazlaca tercih alanındadır.

Diş telleri her birey için farklı nedenlerce tercih edilebilir. Belirli bir dönem boyunca kişiler tedavi sürecinin önemli aşamalarına gerekli önemi vermeyerek ilerleyebilirler. Bireylerin yeterince dikkat edemediği veya önemli olduğunu düşünmediği bu tür sorunlar ile tedavi sürecine başvurduklarında cerrahi müdahalelerce yalnızca çözüme kavuşma durumları mevcuttur. Bu tedaviye de ortognatik cerrahi ismi verilmektedir. Bu yöntem ile ortodontik tedavi birbiriyle ilişkilidir. Ortognatik cerrahide yapılması gereken olan ilk adım, ortodontik tedaviyi muayene sürecine katarak başlatmaktan ve gerekli adımları takip ederek ilerlemekten geçer. Tedavi yöntemi aracılığıyla dişlerin çeneye uygun şekilde konumlanıp sağlamlaştırılması sağlanmalıdır. Sonra ameliyat süreci aracılığıyla alt ve üst çenenin uygun olarak konumlandırılması gerekmektedir. Sadece estetistiksel bakımda iyileşme diye ifade edilmesi tam olarak sürecin yerine getirildiğini kanıtlamaz. Bu duruma ek olarak aynı zamanda yeme, çiğneme, konuşma bozukluklarının düzenlenmesinde de etkili sonuçlar meydana çıkmaktadır. Çene kemiği konumlarındaki bu tür sorunlar cerrahi işlemi gerektirebilmektedir. Dişlerin kendilerine ait olan konumda bulunmaması, düzenlenmesi işlemleri her yaştan bireyin tedavi süreci için gereklidir. Son zamanlarda sağlık alanında yapılan yeni çalışmaların sonucu ortaya gerekli müdahale verilerini koyarak bu türün kullanım sıklığı ve talebinde artış meydana getirmektedir. Tedavi sürecine kişinin sorunlarını ilk fark ettiği zamandan hemen ardından başvurmak süreci daha hızlandıracaktır. Diş teli fiyatları (ortodonti fiyatları) tedavinin ertelenmesine sebep olmaktadır. Önemli olan durum sürecin ilerlemesi için yetkin bir uzmandan yardım talep etme becerisine sahip olunmasıdır. Diş teli fiyatları (ortodonti fiyatları) doktorunuzla olan görüşmelerde düzenlenebilmektedirler.

Etkili iletişim için bireylerin karşılıklı beklenti ve ihtiyaçlarını paylaşması gerekmektedir. Bireylerin gerek sosyal gerek iş hayatında kendilerini olduğu gibi ifade edebilme becerilerinin arttırılması hedeflenmektedir. Süreci sonlandıran bireylere sorulduğunda sürecin onlara özgüven ve mutluluk kattığını, bu durumun da tedavi sürecini hızlandırarak hevesle ilerlediklerini belirtiyorlar. Bu durumları da göz önüne aldığınızda gerekli maliyetleri de düşündüğümüzde kendi hayatımızda çok önemli olan etmenleri belirtip bu durumu daha iyi hale getirmek adına harekete geçmenin önemi kendimizi daha rahat ve kendine güvende olmak için gerekli olduğunu kavrayabilirsiniz.

Diş teli fiyatları (ortodonti fiyatları) diş teli fiyatları 2019 düzenlemelerine göre ayarlanmaktadır. Diş teli fiyatlarını arttıran etmenlerden biri kullanılan türlerdir. Örnek verilirse şeffaf diş teli veya görünmez diş telini tercih ederseniz diş teli fiyatları 2019 yılı düzenlemelerine göre daha fazla ücret ödeyebilirsiniz. Fiyatının yanında estetistiksel görüntünün tatmin ediciliği nedeniyle yetişkinlerce tercihi fazladır. Şeffaf diş teli veya görünmez diş teli yetişkinlerin tercihinin fazla olduğu türler olarak karşımıza çıkar. Önemli olan durumlardan birisi de bireyin taleplerine cevap aranmasıdır.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.