Görüntü
Dişlerimi Yeterli Fırçalıyor Muyum?
Dişlerimi Yeterli Fırçalıyor Muyum?

Ağız ve diş sağlığında önem arz eden durumlar arasında dişlerin konumlanması gelmektedir. Dişlerin kendilerine ait konumlarında olması hem estetik hem de sağlık anlamında önemli bir konudur.

Diş fırçalama dişlerin aralarında yer alan besin maddelerinden arınmasına yardımcı olmaktadır. Peki diş sağlığımı nasıl korurum? Dişlerimi nasıl fırçalamalıyım? Dişler fırçalanınca neden kanar? gibi sorulara cevap arıyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

 

Dişim Neden Kanıyor?

Diş kanamaları bireylere pek çok sorunun işareti olarak gösterilebilir. Diş eti şişmesi, kanaması gibi durumlara neden olan durum yetersiz bakım sürecidir. Dişlerin etkili bir şekilde temizlenememesi durumunda besin birikmeleri ve taşlaşmalar oluşum gösterebilir. Bu durumda o besinlerin ve taşların yerinden oynaması kanamalara neden olabilir. Diş temizliğinin önemi bu noktada oldukça önemlidir. Sağlıklı ve temiz dişlerin olması kanamaların önüne geçmektedir. Diş eti problemleri üzerinde durulması gereken önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Diş Teli Kullanımı ve Diş Sağlığı

Diş teli kullanımı bireylerin sağlıklı bir ağız yapısına kavuşmasında öne çıkan önemli bir tedavi sürecidir. Diş teli tedavilerinde bireyler dişlerini uygun konumlara doğru ilerletmeye özen göstermektedirler. Bu adımda braket kullanımı ön plandadır. Diş teli muayene süreci ile dişlerin uygun yapılarına kavuşması için önem arz edecek durum analizlerinin yapılması sağlanmaktadır. Diş teli kullanımında pek çok braket türü ön plana alınmıştır. Metal, şeffaf veya lingual türde olan braketler ile ihtiyaç ve istekleriniz doğrultusunda ilerleme gösterin.

 

Diş Teli Dişlerimi Kanatır Mı?

Diş teli kullanımı dişlerde herhangi bir kanama sürecinin başlamasına neden olmamaktadır. Ancak yanlış diş fırçalama alışkanlıkları diş etlerine ve eğer kullanıyorsanız diş teli tedavisi içerisinde braketlere zarar vermektedir. Braketlerin kırılması durumu yanlış besin tüketimleri ve bireylerin yanlış diş fırçalama alışkanlıkları ile meydana gelebilir. Olduğundan çok sert besin tüketimi ile braketlerde kırılmalar meydana gelirse diş eti kanamaları da gözlenebilir. Diş kanamaları bizlere diş eti çekilmelerini o da diş kaybını hatırlatabilir. 

Tüm durumlar incelendiğinde mutlaka bir diş hekimine görünerek sorunlarınızın kapsamı ve tedavi süreci hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Diş teli tedavi sürecinde öne çıkan tüm durumların değerlendirilmesi ile sağlıklı ağız yapısına kavuşmanız için önlemlerinizi alın.


 

Share: