Görüntü
Ortodonti tedavisinde güncel yaklaşımlar
ortodonti sürecinde güncel sistem

  Ortodonti tedavisi; dişlerdeki konum bozukluklarını çapraşıklıkları ayrıklıkları düzeltil aynı zamanda  alt ve üst dişlerin birbirlerine daha iyi temas etmesini sağlayarak dişlere daha güzel bür görünüm kazandıran bir tedavidir.
 Ortodonti tedavisinde eskiden var olan çapraşıklıklar diş çekimi yapılarak elde edilen boşluklar kullanılarak düzeltiliyordu. Gerçektende dişlerde güzel bür görüntü elde ediliyordu. Alt ve üst dişlerin birbirleri ile ilişkiside ideal hale getiriliyordu. Yalnız atlanan bir nokta vardı. Diş çekimi sınırlı vakaların haricinde hastanın dış görünüşünü oluşsuz etkiliyordu. Şöyleki;
  - Ortodontik amaçlı diş çekimi yapıldığında ön dişler çekim boşluklarına doğru hareket ettiği için daha geride sıralanıyor. Bu durum alt ve üst dudaklarıda geriye doğru hareket ettirdiği için dudaklarda incelmeler ve alt yüz bölgesinde daha düz bir profile (göçüklük) sebep oluyor. Dudakların ve dudak çevresinin geride konumlanan dişler tarafından desteklenememesi sebebiyle dudak çevresinde kırışmalar meydana geliyor.
- Ön grup dişlerin geriye konumlandırılması sebebiyle dilin bulunduğu alan daralıyor. Bu durum hem dil itiminden dolayı ilerleyen zamanlarda dişlerin tekrar bozulmasına hemde dilin alanının daralması sebebiyle ileri yaşlarda horlamalara neden oluyor.
  Bundan yaklaşık 20 yıl önce ortodonti tedavisi gören 3 hastadan 2'sinde ortodontik amaçlı diş çekimi yapılırdı. Yapılan çalışmalar ve kazanılan tecrübeler ile ortodonti tedavisinin profil görüntüsünde de ciddi değişiklikler yaptığı öğrenildi. Daha önce ortodontik tedavi planlaması yapılırken hiç değerlendirilmeyen profil görüntüsü şimdi günümüz estetik değerlerinin de ciddi anlamda değer kazanması sebebiyle planlamada da etkili bir faktör haline geldi. Daha önceki yıllarda ortodontik amaçlı diş çekimi kararı çok kalay verilirken şimdi çok yönlü düşünülüp alternatif yöntemler değerlendirildikten sonra ve başka ihtimal kalmadığında yapılmaktadır.

Share: