Görüntü
Poliklinik seçiminde diş teli fiyatlarının değerlendirilmesi
Ortodonti fiyatları

https://www.youtube.com/embed/8zowPFlhmyc

 Diş teli fiyatları birçok faktörden etkilenir ve klinikten kliniğe değişir. Bu yazımızda sizinle diş teli fiyatlarını etkileyen faktörleri, ve klinik seçiminde diş teli fiyatlarının nasıl değerlendirilmesi gerektiğini paylaşacağız.
  Diş teli fiyatlarını etkileyen önemli faktörlerden en önemlisi yapılan tedavinin doğru ve hakkı verilen bir tedavi olmasıdır. Diş teli tedavisinde önemli olan tek kavram dişlerdeki yamukluğun düzeltilmesi ve dişlerin daha güzel  görünmesinin sağlanması değildir. Dişerin daha estetik ve güzel görünmesinin yanında rahat kullanılmasıda gerekir.  Bu sebeple alt ve üst dişler birbirleri ile anahtar kilit uyumu gibi uyum içerisinde olmalıdır. Bu durum sayesinde hem alt ve üst dişlerin bozulmasını engellenerek tedavinin kalıcı olmasını sağlanır, hemde dengesiz bir ilişki sebebiyle ileride oluşabilecek çene eklemi ve çiğneme kaslarından kaynaklanabilecek sorunların önüne geçilmiş olur. Diş teli hastaları genellikle dişlerinin daha güzel görünmesiyle ilgilenir. Alt ve üst dişlerin ilişkisi teknik bir konu olduğu için hastalarımız çoğunlukla bu durumu  farkı da değildir. Dolayıyla tam bir diş teli tedavisinin bütün kurallarıyla uygulanıp uygulanmayacağı tamamen doktorunuzun insiyatifinde olacaktır.  Bu durum ise olması gerekenden daha ucuza çalışan kliniklerin önemsediği bir durum değildir. Dolayısıyla diş teli fiyatlarının değerlendirilmesinde en ucuza yönelmenin doğru olmadığını düşünüyoruz.
  Diş teli fiyatlarında diğer önemli nokta aktif tedavi ile dişler düzeltildikten sonra pasif ortodontik tedavi ile dişlerin bozulmasının engellenmesidir. Pasif tedavide en az aktif tedavi kadar uzun süreçte tamamlanır. Bu durum yaptırdığınız diş teli tedavisinin kalıcılığı noktasında kliniğinizin yaptığı işin arkasında durmasıdır. Pasif tedaviye pekiştirme tedaviside denir ve diş teli fiyatlarına dahil olması gerekir. Genellikle çok ucuza çalışan kliniklerde diş telleri çıktıktan sonra iş biter ve pasif ortodontik tedavi uygulanmaz.
  Diş teli fiyatları değerlendirilirken dikkat edilmesi gereken diğer nokta doktorunuzun ulaşılır olmasıdır. Şöyleki; bazı kliniklerde ortodonti günü ayda 1 gündür, ve ortodontist kliniğe ayda 1 gelir. Doktorunuzun klinikte olmadığı bu 1 ay içerisinde diş telleriniz ile ilgili bir problem yaşadığınızda doktorunuzun gel esini beklemek zorunda kalırsınız. Özellikle tel batması gibi rahatsız edici bir problem varlığında 1 ay beklemek sıkıntılı olacaktır.
  Diş teli fiyatlarının değerlendirilmesinde diğer önemli nokta doktorunuz klinikten ayrılsa dahi tedavinizle ilgili muhatabınızın olması gerektiğidir. Çünkü diş teli tedavisinden sonra dişlerde bozulma olabilir. Kliniğimize hergün " Dişlerimdeki bozulmalar için tedavi olduğum kliniğe gittim ama doktorum ayrıldığı için ilgilenmediler, ne yapmalıyım" diyerek yardım almaya hastalar geliyor.
  Özet olarak diş teli fiyatlarını sadece ucuz pahalı diye değerlendirmek size zarar verecektir. Bu sebeple ödeme yapacağınız miktar karlılığında nasıl ve ne kadar hiz et alacağınızı değerlendirmelisiniz.

Share: