Görüntü
Diş Teli İle Ağız Sağlığını Koruma
Diş Teli İle Ağız Sağlığını Koruma

Diş teli, ortodontistler tarafından uygulanan bir tedavi yöntemidir. Diş teli tedavisinde bireylerin sağlıklı bir ağız yapısı oluşturması amaçlanır. Diş sağlığı uygulamalarının ana hedefi ağız sağlığını bozmadan gerekli desteği sunmaktır. Bireylerin ihtiyaç analizlerinin yapılması ile gerekli tedavi programı şekillenmektedir. Diş teli fiyatları da bu noktada şekillenmektedir. Bireylerin ihtiyaç ve beklentilerinin analiz edilmesi ile süreç istenen düzeyde ilerleme sağlamaktadır. Bu ihtiyaç analizlerinde gerekli olan durumlar tespit edilmektedir ve diş teli fiyatları da bu bağlamda incelenmektedir. Diş ve ağız sağlığında bireylerin dikkat edeceği noktaların bilinmesi ile hem ihtiyaçlar karşılanır hem de düzenli bir bakım süreci sağlanır. Ayrıntılı bilgilendirmeler için okumaya devam ediniz.

 

 

Diş Teli Nedir?

Diş teli braket adı verilen küçük kare yapıların dişleri destekleyerek gelişim sürmesine yardımcı olmaktır. Diş teli ve bakım süreçlerinde bireyler sağlıklı gülüşlere sahip olmak isterler. Bu durumda braket kullanımı ile dişlerin kendilerine ait olan konumlara doğru hareket etmelerine katkı sunmak gerekmektedir. Braket türleri çeşitlenmektedir. Bu farklılıklar braket yapılarından kaynaklanmaktadır. Diş teli fiyatları da bu farklılıklardan etkilenir. Örneğin bazı braketler metal, bazıları şeffaf bazıları ise lingual türde olabilir. Bu türler bireylerin ihtiyaç ve isteklerine göre tercih edilir. Hangi braket türünü tercih ederseniz tedavi sürecine uygun bir diş teli fiyatları 2024 yılı düzenlemelerini de kurmak adına adım atmış olursunuz. Muayene süreçlerini yöneten ortodontistiniz sizlere gerekli bakım sistemlerini sunacaktır. Hangi ihtiyaç durumunuz var ise gerekli yönlendirme kurulmaktadır.

 

 

Diş Teli Tedavisinde Fiyatlar

Ağız ve diş sağlığı tedavi süreçlerinde diş teli kullananların dikkat etmesi gerekenler hakkında bireylerin bilgi alması gerekmektedir. Bu noktaların değerlendirilmesi ile sağlıklı tedavi süreçlerinizi yönetebilirsiniz. Ağız ve diş sağlığı tedavisinde en önemli durum bireyin bilgilendirilmesi ve sürecin nasıl gidici hakkında olumlu bir bakış açısına oluşmasıdır. Bireyler gerekli bilgilendirmeleri alarak süreci güvenir ve sorumluluk alır. Diş teli tedavi süreçlerinde bireylerin diş teli fiyatları 2024 yılı düzenlemeleri hakkında da bilgi sahibi olması gerekir. Bu durumda kullanılan diş teli türünün niteliği ile bireyin sahip olduğu ağız ve diş sağlığı problemleri incelenir, gerekli süreç taranır ve kişiye özel oluşacak tedavi sürecinin fiyatı da belirlenir.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.