Görüntü
Diş Teli Tedavisi 2024
Diş Teli Tedavisi 2024

Diş teli ortodonti tedavisi olarak bilinmektedir. Ağız ve diş sağlığı tedavilerinde bireylerin bilmesi, dikkat etmesi gereken durumlar mevcuttur. Ağız ve diş sağlığında dikkat edilecek bazı durumların bilinmesi tedavi süreci için oldukça önemlidir. Bu durumların neler olduğu da uzmanlar tarafından sizlere sunulmaktadır. Gerekli değerlendirme analizinin kurulması ile süreç istenen düzeyde adım adım ilerletilmektedir. Ayrıntılı bilgilendirmeler için okumaya devam ediniz.

 

 

            Diş Teli Tedavisinde Önemli Noktalar

            Diş teli tedavisi bireylerin en çok tercih ettiği ve sistematik bir şekilde adım adım ilerleten tedavi yöntemidir. Bireyler diş teli tedavisinde tamamen bireyselleştirilmiş bir sistemden geçmektedir. Çünkü yapılacak her işlem bireyin var olan ihtiyaçlarını karşılamak ve gerekli desteği vermek için düzenlenmektedir. Öncelikle sorun tespiti yapılır daha sonra uygulanacak müdahaleler seçilir sürdürülür kontroller yapılır ve sonlandırma sağlanır. Bireylerin tedavi süreçlerinde ilk olarak muayene aşaması yapılmalıdır muayene aşamasında hem uzman bireyin ağız yapısını detaylı bir şekilde tanır hem de sorunlar varsa sorunları ya da istek ve beklentileri alarak nasıl bir yol çizilmesi gerektiğini birey ile paylaşır kişinin yaşı sağlık durumu ihtiyaçları kendi kişisel özellikleri diş teli tedavisinde diş teli seçiminde oldukça önemlidir. Diş teli tedavisinde bireysel muayene sürecin en önemli noktası olmaktadır. Seçilecek diş telinin türü bu aşamadaki önemli noktalardan bir tanesidir.

      Diş teli türleri çeşitlilik gösterir. Bu çeşitlilik bireylerin ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulmuştur. Günümüzde şeffaf teller oldukça tercih edilirken ilk çıkan teller metal tellerdi. Halen metal tel tercihi yapılarak sağlıklı gülüşler kazanırsa da gelişen teknoloji, sağlık sisteminde yapılan çalışmalar, istek ve beklentiler farklı tellerin gelişimine de katkı sağlamıştır. Diş teli değişimi ve gelişimi diş teli fiyatları üzerinde de etkilidir. Diş teli fiyatları diş teli türlerinden etkilenmektedir. Diş teli fiyatları 2024 yılı değerlendirmelerinde önemli bir etkiye sahip olan diş teli türleri ayrıca ekonomik süreçler, tedavide ele alınacak diğer noktalar açısından da değerlendirilmektedir.

 

            Diş Teli Tedavisinde Fiyatlar

            Diş teli fiyatları incelendiğinde diş teli türlerinin etkilerinin dışında bazı etmenler de süreci şekillendirmektedir. Örneğin tedaviyi uygulayacak uzmanın alanında uzmanlığı, klinik seçimi, tek veya çift çeneye işlemin uygulanması, diş teli tedavisinin dışında farklı sorunların da ele alınması diş teli fiyatları 2024 yılı incelemelerinde etkili olmaktadır. Ayrıntılı bilgi almak ücretsiz muayene olarak diş teli tedavisi hakkında bilgilenmek için Alpdent olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.