Görüntü
Diş Teli Tedavisinde Bireysel Muayene
Diş Teli Tedavisinde Bireysel Muayene

Diş teli tedavisi bireylerin önem verdiği bir tedavi biçimidir. Pek çok birey gerekli bakım sistemleri içerisinde tedavi aşamalarını sürdürmektedir. Gerekli olan düzenleme sistemlerinin sağlanması ile birey istediği nihai amaca ulaşmaktadır. Diş teli ve ağız sağlığının değeri bireyler için oldukça kıymetlidir. Pek çok birey gerekli bakım süreçlerine dikkat ederek ağız sağlığını korumaya ve geliştirmeye çalışmaktadır. Diş teli tedavisi de bu amaca hizmet eden önemli bir tedavi yöntemidir.

Diş teli tedavisi ortodonti tedavisi olarak bilinmektedir. Bireylerin ağız ve diş sağlığı sürecinde dikkat edeceği adımların belirlenmesi süreç için önemlidir. Her birey gerekli bakım süreçleri içerisinde değerlendirilir. Bireysel muayene aşamalarında bireyin tedavisi belirlenmiş olunur. Diş teli fiyatları da bu değerlendirmeler sonucunda ele alınmaktadır. Diş teli fiyatları 2024 yılı değerlendirmeleri bireysel süreçler ve değerlendirme akışları ile düzenlenmektedir. Diş teli fiyatları hakkında bilgi edinmek için okumaya devam ediniz.

diş, dudak, kişi, şahıs, dişler içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Diş Teli Bakımı Nasıl Sağlanır?

Diş teli tedavisinde dikkat edilecek en önemli durum diş teli türünün saptanması ve bireye özgü muayene sürecinin oluşturulmasıdır. Diş teli tedavisinde bireye özgü muayene sistemleri yardımı ile bireyin sağlıklı bir şekilde tedavisinin gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır. Tedavi boyunca en önemli konu bireyin istek ve beklentilerinin süreci uygun olması ve amaca ulaştırılabilir olmasıdır. Gerekli bakım süreci bireyleri istediği tedavi aşamalarına doğru götürecektir. Diş teli bakımı bireysel olarak destekle sağlanmaktadır. Temizliğin adım adım ve sistemli bir şekilde ilerletilmesi bireyin sorumluluğundadır. Hangi braket türünü seçerseniz seçin temizliğin ve bakımın sağlanması gerekmektedir.

Diş teli türleri farklılık göstermektedir. Bu farklılıklar diş teli fiyatları üzerinde de etkili olmaktadır. Pek çok birey bu değerlendirme süreçlerini çok net bilememektedir. Bu durumdan ötürü de farklı kaygılar içinde olabilir. Diş teli fiyatları 2024 yılı düzenlemeleri ve tedavi süreçleri diş teli türlerinden etkilenmektedir. Bireylerin bu tedavi süreçleri ve değerlendirme aşamaları hakkında bilgi edinmesi süreç için çok önemlidir. 

Alpdent olarak sizlere gerekli bilgilendirme akışlarını sunmakta ve ücretsiz muayene hizmeti vermekteyiz. Ayrıntılı bilgilendirmeler için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.