Görüntü
Diş Teli Bakımında Materyal Seçimi
Diş Teli Bakımında Materyal Seçimi

Diş teli, alanında uzman ortodontistler tarafından uygulanan bir tedavi yöntemidir. Diş teli tedavisinde bireylerin sağlıklı gülüşleri kazanması amaçlanmaktadır. Bireylerin tedavi süreçlerinin incelenmesi ile gerekli bakım sistemleri düzenlenmektedir. Öncelikle ele alınacak değerlendirmeler sağlanarak muayenelerin sağlanması gerekmektedir. Sağlıklı muayene adımlarının yapılması bireyin istediği tedavi süreçlerini sürdürmesine yardımcı olur. Her bireyin muayene süreçleri farklılık göstermektedir. Çünkü bireylerin getirdiği durumlar tedavi süreçlerini de farklılaştırmaktadır. Bireyin ağız yapısı ve özellikleri tedavi sürecinde etkili olan etmenler arasındadır. Bu faktörler diş teli fiyatları konusunu da etkilemektedir. Diş teli fiyatları diş teli bakım süreçleri ve bireysel etmenlerce şekillenmektedir. Ağız ve diş sağlığının değerlendirilmesi bireylerin varsa ihtiyaçlarını belirlemek için çok önemlidir. Diş teli fiyatları bireylerin ihtiyaçları ile şekillenmektedir.

 

 

Diş Teli Bakımı Nasıl Sağlanır?

Diş teli tedavisinde bakım süreçleri önemli bir konudur. Bireylerin diş ve ağız sağlığının incelenerek tedavi süreçleri yönetilmektedir. Bireylerin tedavi süreçlerinde muayene adımları esas alınmaktadır. Tedavi süreçlerinde var olan ihtiyaçlar ele alınarak incelenmektedir. İhtiyaç ve isteklere göre diş teli seçimleri sağlanır. Diş teli bakım süreçlerinde seçilebilecek braket türleri metal, şeffaf, lingual ve damon tipli olabilir. Bu türlerden hangisinin seçileceği bireyin istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda sağlanmaktadır. Bireylerin bazıları diş tellerinin görünmesini hiç istemeyebilir. Bu durumda şeffaf telleri tercih ederken bazıları metal teller kullanmaya devam edebilir.

Diş teli bakım süreçlerinde hangi diş telini kullandığınız önemlidir. Diş teli bakımında kullanılacak materyaller bireylerin kullanıyor olduğu braketlere göre de şekillenmektedir. Hangi braket türünü tercih ettiğiniz o braketin yapısının ne olduğu bakım süreçlerinde etkili olan etmenler arasında yer alır. Bu durum diş teli fiyatları 2024 yılı düzenlemelerine de etki eder. Diş teli fiyatları 2024 yılı düzenlemelerinde bireylerin ihtiyacı olan düzen, bakım ve öneriler sunulmaktadır.

Diş teli tedavisi özel bir uzmanlık alanı istemektedir. Bireylerin var olan sorunları ve çözümlerini netleştiren muayene süreçlerinde bireylerin istek ve beklentileri ele alınarak sağlıklı bir süreç analizi kurulmaya çalışılmaktadır. Ayrıntılı bilgilendirme ve değerlendirmeler için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

 
 

Share:


Sıkça Sorulan Sorular

- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.