Görüntü
Diş Telleri ile Beslenme
Diş Telleri ile Beslenme

Diş teli sürecinde beslenme düzeyine dikkat etmek önem taşımaktadır. Pek çok etmenin iç içe katıldığı tedavi sürecinde adımların dikkatli bir şekilde yapılması önem taşımaktadır. Alpdent olarak sizlere gerekli süreç adımlarını sunmakta, işlemlerinizin takipçisi olmaktayız. Gerekli tedavi planı hakkında bilgi sahibi olmak için yazımıza devam edebilirsiniz;

 

Diş teli tedavisinde pek çok soru işareti bireylerin sürecine etki etmekte, durumları aksatmalarına neden olmaktadır. Diş teli nedir? Nasıl tedavi ilerletilir? Diş teli tedavisinde diş teli fiyatları önemi nedir? gibi sorular süreci yönlendirmektedir. 

 

Beslenmenin Ağız ve Diş Sağlığındaki Yeri

 

Beslenme süreci ağız ve diş sağlığı için çok önemlidir. Gerekli sürecin ilerletilmesi bireysel sürece dikkat edilerek mümkün olmaktadır. Temizlik aşamalarına dikkat edilmesinin yanı sıra beslenme sürecine de dikkat etmek gerekmektedir. Diş tellerine zarar getirmeyecek besinlerin tüketiminin arttırılması önemlidir. Bu duruma dikkat ederek süreci planlamak gerekmektedir.

 

Hangi Besinleri Tüketmeliyim?

 

Ağız sağlığını koruma durumunda, beslenme türleri önemli bir yere sahiptir. Ortaya konulacak olan tüm durumlar birbiri ile ilişkilendirilerek düzenlenmektedir. Sağlıklı bir ağız yapısı için beslenme önem taşımaktadır. Aksi durumda ortaya çıkan sorunlar arasında; diş taşları, çürümeler, apseler, iltihaplanmalar vb. örnek gösterilebilmektedir. 

 

“Dişler neden sararır?” sorusunda ise pek çok durum karşımıza çıkmaktadır. Temizlenme sürecinde gözlenen aksamaların yanında bazı besin türlerinin (kahve, çay gibi) gerektiğinden fazla tüketilerek süreci olumsuz etkilemesi de söz konusudur. Olumsuz oluşacak her durumun düzenlenmesinde maddi anlamda sorumluluklar da artış göstermekle beraber diş teli fiyatları da etkilenmektedir. Diş teli fiyatları düzenlenmesinde de ek müdahale türlerinin sürece dahil olması etkilidir.

 

Bu Besinlere Dikkat !

  • Yapışkan yapıda olan, dişlere yapışan besinler
  • Leke bırakan koyu renkli besinler
  • Sürecin ilk başlarında ağız yapısına zarar verici etkisi olabilen kabuklu besinler
  • Tanecikli, diş aralarına giren besinler

 

İfade edilen besin türlerinin belli aralıklarla ve ağız yapısına zarar vermeyecek şekilde yenmesi önemlidir. Örneğin kabuklu besinlerin kırılarak, büyük parçaların bölerek tüketimi ile diş teli zararının aza indirilerek diş teli fiyatları da korunmuş olmaktadır. 

 

Diş Teli Fiyatları 2024 Düzenlenmeleri

 

Diş teli fiyatları süreç içerisinde bireysel problem durumlarının yanı sıra ekonomik etkilerce de şekillenmektedir. Her durum için gerekli sürecin değerlendirilmesi önemlidir.


Share:


Sıkça Sorulan Sorular

- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın

En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.