Görüntü
Türkiye'de Diş Teli Tedavisi
Ortodonti fiyatları

https://www.youtube.com/embed/8zowPFlhmyc

Diş teli fiyatları 

Diş teli fiyatları, birçok faktörden etkilenen ve değişkenlik gösteren bir göstergedir. Diş teli fiyatlarını etkileyen faktörleri önceki yazılarımızda detaylı bir şekilde incelemiştik. Bu konuda daha detaylı bilgi için önceki yazılarımızı okuyabilir ve youtube' ta yayınladığımız diş teli fiyatları başlıklı videomuzu izleyebilirsiniz.
  Türkiye'de ise diş teli fiyatları, Avrupa ülkelerine göre genellikle daha ucuzdur. Bu 
  Avrupa ülkelerinde sağlık hizmeti veren kliniklerin sayısı Türkiye'ye oranla çok daha az olduğu için Avrupa ülkelerinde diş teli fiyatları daha pahalı. Sektörde rekabet Türkiye standartları a göre daha az.
  Avrupa ülkeleri sağlık sektöründe genellikle pahalı çalışıyorlar. Bu sebeple ülkenin en refah kesimi doktorlardan oluşuyor.
  yazımızda sizinle Türkiye'de diş teli fiyatlarının ucuz olma sebeplerini inceleyeceğiz.
Diş teli fiyatlarının Türkiye'de ucuz olmasının sebeplerinden birisininde Avrupa ülkelerinde yaşam standartlarını daha yüksek ol asından kaynaklandığını düşünüyoruz. Çünkü birçok sektörde Avrupa ülkelerinde birim fiyatları bize kıyasla tam 3 katı. 
  Tedavi kalitesi açısından değerlendirildiğinde ise Türkiye diş tedavisiyle ilgili diğer uygulamalarda da olduğu gibi diş teli tedavisinde de açık ara önde. Türkiye'de yapılan dişler genel olarak hem çalışma prensipleri, hem malzeme kalitesi, hem işçilik kalitesi, hem sağlamlık hemde uzun ömürlülük açısından değerlendirildiğinde avrupa ülkelerinin uygulamaları a kıyasla açıkara önde. Bu sebeple implant tedavisi, kaplama diş, takma diş gibi tedaviler için avrupa ülkelerinden insanlar tedavi olmak için Türkiye'ye geliyorlar. Yurt dışından gelen hastaların Türkiye'de kalacak yerlerini ayarlayıp tedavilerini yaptıran ve bu tedavi süresince hastalarına refakat eden şirketler dahi var. Anlattığımız bu sektörün adı "sağlık turizmi"dir. Hatta bazı klinikler sadece sağlık turizmi ile gelen hastaları tedavi etmekte ve tercüman aracılığı ile çalışmaktadır. Hal böyle olunca diş tedavisi için Türkiye'ye gelen binlerce hasta varken diş tedavisinin fiyatlarının Türkiye' de daha ucuz olmasının sebebinin düşük kalite olduğunu söyleyemeyiz.
 

Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.