Görüntü
Diş Teli Çeşitleri Nasıl Seçilir?
Diş Teli Çeşitleri Nasıl Seçilir?

Ağız ve diş sağlığı süreç içerisinde pek çok etmenden şekillenerek ilerleme göstermektedir. Ağız sağlığında önemli olan durumların başında etkili temizlik aşamaları gelmektedir. Diş sağlığında bilinmesi gerekenler süreç içerisinde büyük önem taşımaktadır. 

Alpdent olarak sizlere süreç içerisinde pek çok önemli hizmet sunmaktayız. Alanında uzman kadromuz ile gerekli hizmet ve desteği sizlere vermekteyiz.

Diş Teli Nedir? Neden Tercih Edilir?

Diş teli kullanımı son zamanlarda oldukça fazla tercih edilmektedir. Günümüzde diş teli kullanımının artış göstermesi ve ilginin artmasında yeni türlerin çıkması ve bireysel ihtiyaçların önemsenmesi de etkili olmaktadır. Sağlıklı gülüşlerin sırrı altında diş teli kullanımı da yer almaktadır.

Dişlere istenen konumlanmaları sağlamak ve estetik görünümü kazandırmak adına uygulanan ortodonti tedavisinde büyük başarı elde edilmektedir. Bireye özel hazırlanan tedavi planlaması ile kullanıcılar süreç içerisinde karşılaşma ihtimali olan olumsuz durumları belirlemekte ve bu durumda ilerleme göstermektedir. Diş teli tercihinde önemli olan noktalar üzerinde durmak ve bilgilendirme çalışmaları yapmak süreçte önem taşımaktadır. 

Bir diğer önemli noktalar diş teli fiyatları olmaktadır. Diş teli fiyatları 2024 yılı değerlendirmeleri ile süreç analizi yapılmaktadır.

Diş Teli Türleri Nasıl Belirlenir?

Bireysel ihtiyaçlar ve estetistiksel kaygılar ele alınarak seçilen türler çeşitlilik içermektedir. Metal, şeffaf veya lingual türde olabilen tellerin kullanımında pek çok avantaj veya dezavantajlar yer almaktadır. Günümüzde metal teller yavaş yavaş yerini şeffaf ve lingual tellere bırakmaktadır. Metal tellerin estetik görünümünü düzenlemek anlamında tercihi yüksek olan şeffaf tellerde bazı bireylerin kaygıları da mevcuttur. Örneğin istenen sonuca ulaştırmama veya lekelere neden olma gibi sebepler ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu durumda etkili bir şekilde ilerleme sağlamak adına doğru bilgilendirilme çalışmalarına dikkat etmek gerekmektedir. 

Diş Teli Fiyatları Nasıl Belirlenir? 

Diş teli fiyatları bireysel ve ekonomik pek çok faktörden şekillenmektedir. Kişinin getirdiği problem durumu, süreç içerisinde uygulanacak olan ek müdahale yöntemleri diş teli fiyatları üzerinde büyük etkilere sahip olmaktadır. Ek olarak doktorun alanında uzmanlığı da süreç içerisinde büyük öneme sahip olmaktadır.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.