Görüntü
Diş Teli Bakım Süreçleri Nasıl İlerler?
Diş Teli Bakım Süreçleri Nasıl İlerler?

Diş teli, alanında uzman ortodontist tarafından uygulanan bir tedavi yöntemidir. Sadece ortodonti alanında uzmanlaşan kişiler diş teli tedavisini uygulayabilirler. Diş teli ve bakım süreçlerinde bireylerin öğreneceği ayrıntılı bilgiler ile bakım sistemleri ilerletilmektedir. Pek çok birey gerekli düzen kurulmasının ardından sistemsel olarak ilerleme sağlayacağı adımlar kurmaktadır. Bireylerin diş teli konusunda bilinçlenmesi, diş teli tedavisi hakkında bilgi sahibi olarak düzen oluşturması gerekmektedir. Ele alınan bilgiler daha sistemli ve sağlıklı bir sürecin oluşması için gerekli olmaktadır. Diş teli fiyatları da bu bağlamda öne çıkan bir nokta olmaktadır. Diş teli fiyatları üzerinde yapılan araştırmalar bireylerin ağız ve diş sağlığını değerlendirmesinde önemli bir noktayı bizlere sunmaktadır. Diş teli türleri ve ağız ve diş sağlığı hakkında bilgilerin düzenlenmesi için gerekli noktalar hakkında bilgi almak için okumaya devam edebilirsiniz. 

Diş Teli Türleri Nasıl Değişir?

Diş teli kullanımında bireylerin en çok kaygılandığı noktalar diş teli türleri nelerdir? Ben hangi tür diş telini seçmeliyim ? soruları olmaktadır. Diş teli ve bakım süreçlerinde bireylerin ele alacağı pek çok durum mevcuttur. Bu durumlar muayene bulgularına göre de şekillenmektedir. Diş teli fiyatları 2023 yılı düzenlemelerinde bireylerin ele alacağı diş teli türleri ön planda olmaktadır. Metal türler ilk çıkan türlerdir ve yerini zamanla şeffaf tellere bıraksa da hala günümüzde metal tel kullanım tercihi yüksektir. Şeffaf teller metal tellere göre diş teli fiyatları olarak daha yüksek maliyetler arasında yer almaktadır. Ağız ve diş sağlığınıza uygun en iyi tedavi seçeneklerinin ele alınması ile tedavi akışı ilerleme göstermektedir. Muayenenizin sağlıklı bir şekilde tamamlanması ile adım adım ilerleme sistemleri kurulmaktadır. 

Diş Teli Fiyatları Nasıl Düzenlenir? 

Diş teli fiyatları 2023 yılı düzenlemelerinde bireylerin bakım sistemlerinin ele alınıp incelenmesi büyük önem taşımaktadır. Pek çok birey gerekli düzen kurulumu ile istenen gülümsemelere sahip olmaktadır. Diş teli türü, kullanılacak ek ürünler, bireylerin sahip olduğu sorunlar ağız ve diş sağlığını düzenlemede ve fiyatların incelenmesinde önemli bir etkiye sahip olmaktadır. Diş teli fiyatlarını etkileyen faktörler ile bireylerin ihtiyaçlarının incelenmesi ve düzenlenmesi sağlanarak plan, program sunumu bireylere ulaştırmaktadır. İstanbul’da yer alan kliniğimiz Alpdent ile sorularınıza cevap sunmaktayız. Bireye özgü tedavi yöntemleri ve ödeme koşulları ile tedavi sürecinizi ilerletmekteyiz. Siz de muayene olarak ağız sağlığınız ve destek süreçleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 


Share:


Sıkça Sorulan Sorular

- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.