Görüntü
Diş Teli Tedavisinde Rutin Kontrollerin Önemi
Diş Teli Tedavisinde Rutin Kontrollerin Önemi

 

Diş teli, dişlerin kendilerine ait olan konumlarına doğru hareket etmesine yardımcı olan önemli bileşenler arasında yer alır. Diş teli tedavisi ile bireylerin bakım süreçleri düzenli bir şekilde sağlanır, düzenli bir destek hizmeti kurulur ve süreç istenen sonuca doğru planlanarak ilerlenir. Diş ve ağız sağlığı bakım ve gelişim sistemlerinde diş teli tedavisinin önemi büyüktür. Diş teli bakımında önemli bir noktayı bizlere sunan durumların incelenmesi, gerekli desteğin sunularak kullanılan materyallerin de desteklenmesi süreç boyunca önemli bir adım olarak karşımıza çıkmaktadır.

Diş teli ve ağız sağlığında dikkat edilmesi gereken önemli bir konu rutin kontrollerin sağlanması olmaktadır. Yapılan kontrollerin ele alınması ile gerekli düzen kurulmakta, süreç istenen şekilde ilerleme gösterilmektedir. Var olan sorunlar ele alınarak gerekli düzenlemeler yapılabilir veya olası sorunların önüne geçilmesi sağlanabilir. Diş teli tedavisinde braketlerin sıkıştırılması, gevşeyenlere bakım yapılması ve temizlenmesi gelişim sistemleri için önem taşımaktadır. Diş teli bakım sistemleri içerisinde dikkat edilecek önemli bir konu olan kontrollere zamanında gelinmesi bireylerin gelişim takibi için çok önemlidir. Özellikle sürece yeni başlayan bireyler pek çok soru işareti ile arada kalabilirler. Bu durumda onlara gerekli bilgilerin sunularak düzen içinde rahatlığın sağlanması gerekmektedir. Kişilerin süreç hakkındaki bilgisinin arttırılması ve rahatlatılması ile daha esnek bir akışın sağlanacağı görülmektedir.

 

 

Diş Teli Tedavisinde Ele Alınacak Durumlar

Diş teli tedavisinde ortodontist ve hasta gerekli bakımlara dikkat ettiği sürece süreç istenen düzeyde adım adım ilerlemektedir. Bireylerin bu değerlendirme süreçlerinde aktif rol oynaması onların da sürece olan güvenini desteklemektedir. Her konuda bilgi sahibi olan bireylerin süreç boyu önem verdiği bir diğer nokta da diş teli fiyatları olmaktadır.

Diş teli fiyatları belirlenmesi bireylerin getirdiği problem durumları ile şekillenmektedir. Tek veya çift çeneye yapılacak müdahalelerin ele alınması, çürüme ya da ek problem durumlarının varlığı diş teli fiyatları açısından dikkat edilecek noktaları bizlere göstermektedir. Diş teli fiyatları 2024 yılı düzenlemelerinde bireylerin bu bağlama dikkat etmeleri önerilmektedir. Diş teli fiyatları 2024 yılındaki düzenlemeler bireylerin seçimleri ve ortodontislerin durum tespitleri ile değişim göstermektedir. Diş teli tercihini etkileyen faktörler de bu bağlamda incenerek seçimi sağlanabilmektedir.

Diş teli bakım süreçleri ve fiyatlar hakkında detaylı bilgilendirmeler için ücretsiz muayene olabilirsiniz.

 
 

Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.