Görüntü
Diş Telinde Temizlik Nasıl Yapılır?
Diş Telinde Temizlik Nasıl Yapılır?

Diş teli tedavisinde ele alınması gereken konuların başında temizlik gelmektedir. Temizlik sayesinde ağız ve diş sağlığınız istenen düzeyde ilerleme göstererek gelişim göstermektedir. Bireylerin gelişim süreçlerinde temizlik ve bakım hizmetlerinin rolü büyüktüe. Bu sayede gelişim sistemlerinin ele alınarak incelenmesi, bakım süreçlerinin adım adım ilerleme gösterilmesi günlük yaşantımızı da şekillendirmektedir. Diş teli fiyatları ile ele alınan durumların analiz edilmesinde bireylerin ihtiyaç ve beklentileri de ele alınmaktadır. Hangi braket türünü seçmeliyim? sorusunun cevabı bizlere diş teli fiyatları hakkında bilgiler sunmaktadır. Diş teli fiyatları üzerinde etkili olan etmenleri incelemek ve değerlendirmeleri sunmak için okumaya devam ediniz.

 

 

Braket Seçimi Nasıl Yapılır?

Braketler, küçük kare yapılardır. Bu küçük kare yapılar dişlerin kendi ait olduğu alanlara doğru hareket etmesine destek olmaktadır. Braketlerin görevi sağlıklı bir ağız yapısına sahip olunmasına destek vermektir. Kendilerine ait olan alanlarda bulunan dişlerin temizliği de oldukça kolay olmaktadır. Çapraşık dişlerin arasında besin birikmeleri olmaktadır. Bu birikmeler zaman içinde ağız kokuları ve çürümelere sebebiyet verdiği için temizlemenin hızlı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Ek olarak gerekli destek süreçlerinin de ele alınarak adım adım tedavi kısımlarının incelenmesi gereklidir.

Braket seçimi, bireylerin istek ve beklentileri ele alınarak şekillenmektedir. Doktorun muayene süreçlerinin de ele alınması ile hangi braket türünü tercih edeceğiniz şekillenmektedir. Braket seçimleri diş teli fiyatları 2024 yılı düzenlemelerine etki eden etmenler arasında yer almaktadır. Diş teli fiyatları üzerinde etkili olan etmenlerin de şekillenerek düzenlenmesi diş teli fiyatları 2024 yılındaki düzenlemeler ile farklılaşmaktadır.

 

 

Braket Temizliği Nasıl Yapılır?

Braketlerin temizliğinin sağlanmasında bazı malzemelerin varlığı ile mümkündür. Braketlerin temizlenmesi için gerekli materyallerin kullanılması gerekir. Braketler hem hassas hem de özel yapılardır. Doktorunuz kullandığınız braket türüne uygun olan özel materyalleri sizlere sunacaktır. Bu durumda muayene süreçlerini atlatmamanız gerekmektedir. Doktorunuzun sizlere sunduğu tedavi planlarının uygulamanız ile sağlıklı ağız yapınıza kavuşmanız beklenmektedir.

Alanında uzman ortodontistiniz ile gerekli tedavi sürecini planlayarak işlemlerinizi sürdürebilirsiniz. Pek çok uzman gelişim hizmetleri içerisinde yer alan durumları inceleyerek gerekli bilgilendirmeleri sizlere ulaştırmaktadır. Diş teli tedavisi ve diş teli bakım hizmetleri ile ilgili gelişim süreçlerini değerlendirmeniz, kendi sürecinizi şekillendirmeniz için önemli bir konu olmaktadır.

 

 


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.