Görüntü
Porselen Diş Teli Kullanabilir Miyim?
Porselen Diş Teli Kullanabilir Miyim?

Porselen diş teli kullanımı günümüzde tercih alanında olan ve yetişkinlerin estetik kaygılarını da azaltan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Kullanımını kolaylaştırmak ve konforlu bir süreç sağlamak adına bilgilendirmelerin yapılması önemlidir. Metal türler ile benzer takım süreçlerine neden olan porselen diş teli şeffaf braket olarak da ele alınmaktadır.

 

Braket seçimi ve fiyatları süreç içerisinde değerlendirilerek tedavi planına dahil edilmektedir. Süreç boyunca ele alınan tüm durumların analizinin yapılarak tedavi sürecine yansımalarının değerlendirilmesi gerekmektedir. 

 

Porselen Diş Teli Uygulaması Nasıl Sağlanır?

Metal türler ilk çıkan ve tedavi sürecinde pek çok soruya cevap veren türlerdendir. Estetik anlamda görünümünü tolere etmek adına üretimi sağlanan porselen türler ile hekim kontrolünde sağlıklı sonuçlar almak mümkündür. Takımı sırasında ağızdaki tükürüğü toplayacak bir materyal ve dişlerin konumlarının net belirlenmesi adına aparat kullanılır. 

Gerekli düzenlemeler sonucunda braketler tek tek yerleştirilir. Dişler pürüzsüz olarak düzenlenir ve materyaller özel yapıştırıcılar kullanılarak dişe yapıştırılır. 

 

Braket Çürüme Yapar Mı?

Braketler çürümelere neden olmamaktadır. Dişe direkt temas eden kısım arasında boşluk bulunmamaktadır. Kenar kısımlarının etkili şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Kenarlarının temizlenememesi durumunda birikmeler sağlanarak orada çürümelere neden olacak şekilde kalıntılar olabilir. Bu durumda braket genel anlamda çürüme yapmaz ancak bakımını sağlayamazsanız çürümlere neden olan bakteriler dişinize zarar verebilmektedir.

 

Porselen Diş Kimlere Uygulanabilmektedir?

  • Çene kilitlenmesi problemi olan kişilerde
  • Çapraşık diş yapılarına sahip olan hastalarda
  • Süt dişini tamamen dökmüş fakat uygun olmayan konumlarda dişlerin düzeltilerek uygun konuma hareket gerektiğinde 
  • Ön dişlerin fazla dışa çıkıntı yapması durumunda dişlerde kötü görünüm olduğunda
  • Ağız kapatma problemi olan bireylerde
  • Diş eksikliği olabilecek olan kişilerde 
  • Diş aralıkları geniş olabilen bireylerde 
  • Çiğneme veya konuşma problemi olan kişilerde
  • Gülümsemekte zorluk çeken ve estetik bir gülüş isteyen bireylerde uygulanabilmektedir.


Porselen Diş Teli Ücretleri

Metal türlere göre porselen/şeffaf diş teli braketleri daha yüksek maliyetlidir. Diş teli fiyatları kapsamında braket türleri önemli bir yere sahiptir. Diş teli fiyatları 2021 değerlendirmeleri süreç içerisinde planlanmaktadır.


Share: