Görüntü
Şeffaf Diş Teli Mi Yoksa Metal Diş Teli Mi?
seffaf-dis-teli

 Diş teli kullanımında maksat dişlerdeki konum bozukluklarının, eğriliklerin ve yamuklukların diş teli aracılığıyla belirli bir süreç içerisinde düzeltmek ve daha güzel bir gülüş kazandırmaktır. Diş teli tedavisi metal braketlerle de yapılabilir, şeffaf braketlerle de. Şeffaf braketler kendi içerinde üçe ayrılır. Bunlardan birincisi sert plastik braketler, ikincisi safir braketler, üçüncüsü de seramik braketlerdir.
  •   Sert plastik braketler; şeffaftır, diş tellerinin görünmemesi, belli olmaması konusunda amaca hizmet eder. Yalnız malzeme kalitesi çok kötüdür. Plastiği esneme yaptığı için istenilen diş hareketlerinin sağlanması çok zordur. Fiyatı çok ucuz olduğu için bazı kliniklerde tercih edilir. Tavsiye edilen bir malzeme değildir, çin malıdır.
  •   Safir braketler; şeffaf görünümlü olup renksizdir. Bilinen bir markanın ürettiği safir braketler gerçekten vakayı estetik çözümler sunarak istenilen yere ulaştırılır. Pahalı ve güzel bir sistemdir.
  •   Porselen braketler; diş renginde olduğu için dişin üzerinde hiç belli olmaz. Estetik braketler içerisinde en fazla tercih edilenidir. Seramik braketler olarakta bilenen porselen braketler safirlerden biraz daha hesaplı ve daha performanslı olduğu için tercih sebebidir.

                                                               

 

Peki şeffaf diş teli ile metal diş teli arasında teknik bir fark var mıdır? Biraz bunda bahsedelim. Şeffaf braketler diş yüzeyine, metal braketlere göre biraz daha zayıf yapışırlar. Dolayısıyla şeffaf braketler metallere göre daha dikkatli kullanılmalıdır. Braketlerin diş yüzeyinden ayrılmaları yada kırılmaları, beraberinde birçok problem getirir. Nasıl ki bir topu yokuş yukarı iterek hareket ettirip yokuşun ortasında bıraktığınızda hızla geri geliyorsa, diş yüzeyinden ayrılan braket olduğunda da o diş hızla eski yerine döner,  ve o dişin tekrar düzeltilmesi sizde takdir edersiniz ki biraz vakit alır. Yani zaman kaybettirir. Bu sebeple şeffaf diş teli bunu anlayacak ve gerektiği gibi dikkatli kullanabilecek hassasiyete sahip hastalarda kullanılmalıdır.

 

Şeffaf Diş Teli Hakkında Detaylı Videomuzu İzlemek İçin Hemen Buraya Tıklayın

 

 

  Halk arasında şeffaf diş teli, tedavi süresini uzatır diye bir kanı vardır. Bunun birinci sebebi yukarıda anlattığımız sebeptir. İkincisi ise şeffaf diş teli ile tedavi gören bir hasta dişlerini yeterli fırçalamadığında braketler ve ark teli arasında diş taşları oluşur ve bu diş taşları sürtünme kuvveti oluşturduğu için hareketi zorlaştırır. Bu durumda tedavi süresini uzatır.
  Sonuç olarak şeffaf diş teli kullanılacaksa hem kırılmaması için biraz dikkatli kullanılmalı, hemde ağız hijyenine önem verilmelidir. Bu kurallara uyulduğu takdirde şeffaf diş tellerinin metal diş tellerinden teknik olarak herhangi bir farkı yoktur.

Share: