Görüntü
Braket Türleri
Braket Türleri

Günümüzde braket denilince akla hemen metal türler gelmektedir. Dişlerin üst kısımlarına yapıştırılan  bu yapılar bireylerin sağlıklı bir gülüşe sahip olmasına destek olmaktadır. Metal teller kullanışlı ve tercihi yüksektir. Ancak yetişkinler estetik anlamda daha etkili çözümler aramakta, görünüm kaygısından ötürü sürece başvurmada çekinmektedirler. Diş teli tedavisinde braket seçimi oldukça önemli bir konu olmaktadır. 

 

Metal Braketler Nedir?

Metal teller ilk çıkan ve günümüzde de çocuk ve yetişkinlerin tercihinde yer alan braketlerdendir. Bu raketlerin arasından ince bir tel geçmektedir. Bu tele ark teli adı verilmektedir. Metal olan braketler ark teli ile daha az sürtünme sağlaması nedeniyle hızlı tedavi imkanı sağlamaktadır. Renkli lastikler ve aksesuarlar ile de çeşitlendirilebilmektedir.

 

Damon Braketler / Self Ligating 

Damon braketler de yeni tür braketler arasındadır. Ark teli kapaklar ile bağlanmaktadır bu durumda sürtünme daha az olduğu için tedavi de hızlı olacaktır. Kendilerinden kapağı olan braketlerdendir.

 

Seramik Braketler

Opak beyaz renktedir. Renginin daha estetik olması ile tercihi de artmaktadır. Bireyleri düşündüren bir durum ise kırılganlığın fazla olabileceğidir. Sürtünme biraz daha fazla olacağından ötürü tedavi süreci de uzayabilmektedir. 

 

Braket seçimine dikkat edilmesi gereken noktalar üzerinde durulmak 

 

Plak Kullanımı

Plaklar, diş konumlarını düzenlemek adına tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Plak kullanımı estetik sorunlara çözüm getirmesi adına oldukça önemlidir. Ancak her sorun için yüzde yüz çözüm getirmemektedir. Değerlendirmenin etkili bir şekilde kurulması ile ilerleme sağlanmalıdır. Muayene süreçlerinde dişlerin konumları ve problem boyutu değerlendirilmektedir. 

 

Diş Teli Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Türk Diş Hekimleri Birliği’nin her yıl açıkladığı ücret tarifesine ek olarak bireyin problem durumları, getirdiği sorunlara yönelik ek müdahaleler diş teli fiyatları üzerinde etki sahibi olmaktadır. Diş teli fiyatları bireye özel tedavi süreçlerinin planlanması ile düzenlenebilmektedir. Bu noktada alanında uygun ortodontistin müdahale planlarına göre de diş teli fiyatlandırılması yapılabilmektedir. 

 

Diş Yapısını Koruma Yolları

Ya dişlerim eski haline dönerse diye düşünen bireyler için plak kullanımı diş teli tedavisinde önemlidir. Ağız ve diş sağlığını korumak adına gerekli beslenme ve temizlik ürünlerine dikkat etmek büyük önem taşımaktadır.


Share: