Görüntü
Diş Teli Fiyatlarında Değişimler
Diş Teli Fiyatlarında Değişimler

Diş teli fiyatları 2024 düzenlemeleri ile ağız ve diş sağlığındaki süreçlerde pek çok değişim gözlemlenmektedir. Alanında uzman ekibimiz ile İstanbul’da yer alan diş kliniğimiz olan Alpdent olarak sizlere değişen süreçler hakkında bilgilendirmeler sunmaktayız. Alanında uzman ekiplerimizce yapılan bilgilendirmeler ile diş teli ve diş teli fiyatları 2024 düzenlemeleri adımlarını paylaşmaktayız.

 

Diş teli tedavilerinde öne çıkan pek çok adım mevcuttur. Bu adımlar dişlerin temizliği, bakımı ve sağlıkla ilerlemesi için önemlidir. Ağız ve diş sağlığında bireysel bakım süreçleri büyük önem taşımaktadır. Bu bakımların sağlanması ile diş sağlığı istenen noktaya gelebilmektedir.

 

Diş Sağlığı ve Bakımı Nedir?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri kişiye özel programlar ile ilerleme göstermektedir. Her bireyin getirdiği tedavi süreci ve sorun boyutları birbirinden farklıdır. Bu farklılıklar içerisinde de uygulanacak müdahale adımları farklılık göstermektedir. Diş teli fiyatları ve tedavi seçenekleri değerlendirilerek süreci planlamaktadırlar. Diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerine göre oluşum gösteren sistemleri ile sürecinizi ilerletmeniz mümkündür. 

 

Diş Teli Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Diş teli fiyatları üzerinde pek çok etmen mevcuttur. Bu etmenlerin başında bireyin muayene sürecine getirdiği problem durumu gelmektedir. Problem durumu ile bireylerin tedavi süreci şekillenirken müdahale adımları da planlanmaktadır. Müdahale süreçlerinde braketlerin seçimi ve uygulama basamakları da değerlendirilmektedir. Diş teli fiyatları da bu bağlamda değerlendirilir. Diş teli fiyatları 2024 planlamasına göre bireyin süreç boyunca seçimini yaptığı braket türü süreç için önem taşımaktadır. Braketlerin türleri ve bakım süreçlerine göre maliyet yani diş teli fiyatları 2024 planlamaları da artış göstermektedir.

 

Braket Türlerini Nasıl Seçmeliyim?

Braketler küçük kare yapılar anlamına gelmektedir. Braketlerin türleri metal, şeffaf veya lingual türde olabilmektedir. En yüksek maliyetli olanlar lingual ve şeffaf türlerdir. Bu türlerin farklılıkları değerlendirildiğinde ise gözle görünme oranlarının azalması arttıkça maliyet de artış göstermektedir. Şeffaf türler metal türlere göre daha az direkt göze geldiği için daha yüksek maliyet içerisinde yer almaktadır. Lingual teller ise dişlerin arka kısımlarına takıldığı için şeffaf ve metal türlere göre en az gözde görünen teller arasında yer almaktadır.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.