Görüntü
Diş Teli Nasıl Temizlenmelidir?
diş teli temizliği

 

Ortodonti tedavisi konumlanma problemlerine etkili ve doğal çözümler getiren, planlı ve aşamalı olarak ilerletilen tedavi türüdür. Dişlerin üst kısımlarına yapıştırılan braketlerin alt kısmında çürükler meydana getirmediği bilinmektedir. Sadece kenar kısımları çabuk bakteri oluşma durumu ile tehlike altındadır. Bu bakterilerin artmasının sonucunda da diş eti hastalıklarının artış göstermesi, apseler ve çürük oluşumunun artış içermesi durumu ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Burada önemli olan etmen tedavi sürecinde temizliği en üst düzeyde tutabilmektir. Yeterince etkili bir şekilde temizlenemeyen dişlerin arasındaki besin artıkları birikim göstererek çürük oluşumuna neden olabilmektedir. Çürükler ile mücadele etmekten başvurma nedenini oluşturan süreçte aksamalar olmaktadır. Kişi yoğun ve yıpratıcı bir süreçten geçerek ilerlemiş olmaktadır. Telli dişlerin her birinde braket adı verilen küçük yapılar konumlanır. Dişe uyguladığı kuvvet telleri tutmaya yardımcı olarak uygun konuma erişmesine yardımcı olur. Dişe istenen konuma doğru yön vermeye çalışmaktadırlar. Braket temizliği önem verilmesi gereken bir diğer durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bakteri ve miktoplar bu braketlerin etrafında fazlaca birikme gösterirler. Alt kısımlarında çürüme meydana gelmez çünkü tam olarak yapışık olmaktadırlar.  Çürüme braketlerin dişe yapışma sınırından itibaren  ortaya çıkmaktadır. Başlangıç aşamasında beyaz lekeler şeklinde oluşumlar meydana gelmektedir. İlerleyen dönemlerde kahverengiye doğru renkler koyulaşma içerisine girebilir. Özellikle porselen olanlarda lekeler daha çok belli olur. Tüm bu noktalara dikkat ederek ortodonti tedavisine başlamadan önceki aşamalarda da ilerleme olasılığı olan küçük çürükler de dahil olmak üzere tüm sorunlar ele alınarak çözüm önerilerinin getirilmesi gerekmektedir. Eğer mevcut ise diş taşları temizlenmeli ve ağız hijyenine gerekli bakımın sağlanmasına özen gösterilerek adımlar aşamalandırılmalıdır.

Ortodonti sürecinde diş teli temizliğinin üzerinde sıkça durulur.  Özel olarak üretilen temizlik aparatları tercih edilir. Doktorunuzun önerdiği ağız yapınıza uygun fırça seçimini kurmanız gereklidir. Diş arası fırçasının kullanış şeklinin yanına ek olarak dişlerinizin üzerine yapıştırılan braketlerin kenar kısımlarının fırçalanması gerekli bir adımdır. Elektrikli fırçalarınız var ise doktorunuzun önerisi ve onaylaması ile kullanımınızı devam edebilirsiniz. Mutlaka temizleme adımlarında diş ara fırçalarını tercih etmeniz gereklidir. Diş arası fırçasını kullanmadan yapacak olacağınız fırçalama alışkanlığı hiçbir zaman tam anlamıyla gerçekten istediğiniz nihai amaca sizi ulaştıramayacaktır. Böylece süreç için  gerekli olan ağız bakımını kurmalısınız. Diş teli fiyatları 2019’da kişiye özgün olacak olan daha uygun ödeme koşullarına sahiptir. Ağız ve diş sağlığını bulunan noktadan daha iyi bir adıma getirmek amacı ile ağız hijyenini arttırma nedeni ile yapılan  ortodonti sürecinde diş telinin yeterince özenli temizlenip fırçalanmadığında dişlerde çürümelerin, artıkların oluşumu meydana gelmektedir. Tedavi istenen konuma sağlıklı bir biçimde gelememekte hatta süreci sonlandırma durumu ile karşı karşıya kalınabilme ihtimali de gözlenebilmektedir. Bu neden ile her diş teli kullanmak isteyen bireyin bu durumların uygulanacağını bilerek tel tedavisine başlaması önemli kriterlerden bir tanesi olmaktadır. Burada sorumluluğunun bilincinde olarak doktor ile kurulmuş olan iletişim düzeyini uygun biçimde tutulması gereklidir. İşbirliği içerisinde gereken etmenleri yerine getirmek sürecin önemli bir adımını ortaya koymuş olacaktır. Dişler  tedavi süreci sonunda istenilen bir görüntüye kavuşurken, tam tersi olarak çürüklerin ortaya çıkması da hem sizin hemde doktorunuzun motivasyonuna olumsuz yönde etki ederek süreci aksatabilme potansiyeli taşıyacaktır.  Kişilerin bulundukları ortamda kendisini rahat hissederek sorumluluklarını yerine getirmesi, sosyalleşmesi onun sağlıklı bir birey olması için gerekir. İnsan ilişkilerine önem vererek çeşitli etkinliklere katılmak ve bu adımlarda gerekli olacak olan değeri ve özeni göstrerebilmek de öncelik olarak kişinin kendini bulunduğu  ortam içerisinde rahat ve huzurlu hissetmesi ile mümkün olacaktır. Diş teli nasıl takılır ve diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları üzerindeki etmenler nelerdir bu noktalara dikkat ederek diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları üstündeki artışların sebeplerine, diş teli fiyatları 2019 yılı düzenlemelerine etki eden etmenlere değinmek ve ayrıntılı ele almak, her adımın düzenlenmesi kişiyi rahatlatan ana etmenlerden bir tanesidir.

Diş teli nasıl takılır sorusu ile devam etmemiz gerekir ise braket olarak isimlendirilen ve dişlerin üst kısımlarında yer alarak telleri birbirine tutabilmeye olanak veen kare yapıların dişinize uygun olan ürünler ile özenle yapıştırılması sonucu tellerin takılması sağlanmış olunur. Önemli olacak olan etmen diş teli nasıl takılır sorusuna ek olarak hangi braket çeşidinin kullanılması gerektiği sorusuna da sorarak analiz kurabilmektir. Şeffaf diş teli veya görünmez diş teli gibi çeşitler tercih edilmesi yüksek olan türler mevcuttur. Diş teli fiyatları / ortodonti fiyatları bu tercih sonucunda tekrar ele alınarak düzenlenmektedir. Görünmez diş teli veya şeffaf diş teli yetişkinlerce daha çok kullanımı tercih edilecek olan tedavi türü olarak ifade edilebilmektedir. Diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları da bu türler sonucunda artışlar içerebilmektedir.  Doktorunuz  ile diş teli fiyatları (ortodonti fiyatları) üzerinde etkili iletişimi, düzeni kurmanız ve bu düzeni karşılıklı olarak sürdürebilmeniz sürecin gidişatını etkileyerek gerekli sonuçları almanıza katkı verecektir. Kişiler diş teli fiyatları etmeni sebebiyle tedaviyi erteleme davranışında bulunma durumunda kalabilmektedirler. Diş teli fiyatları 2019 yılı etmenleri çerçevesinde oluşturulan fiyatları doktorunuz ile iletişim kurarak size uygun olan durumları ifade edebilirsiniz. Şeffaf diş teli veya görünmez diş teli tedavinizi tercih etmenizde fiyat önemli bir yere sahip olacaktır. Diş teli fiyatları 2019 yılında bu tedavi türlerindeki artışı uygun ödeme koşulları ile dengelemeye çalışmak sizi rahatlatabilecektir. Diş tedavileri adımlarında hangi tür diş telini kullandığımız, hem sürecin ilerlemesi hem de fiyatlarının oluşturulması adına önemli bir adımdır. Metal tellerin ve şeffaf braketlerin temizlenme adımları birbirinden farklılık göstermektedir. Plakların temizlenmesi diğer türlere göre daha rahat olmaktadır. Çünkü plaklar çıkarılıp takılabilen özelliğe sahiptir. Bu durum dişlerin kenarlarındaki besin artıklarını kolayca görünmesine ve temizlenebilmesine katkı vermektedir. Ancak braketler sık yapıda olduklarından ötürü temizlenirken biraz zorluklarla karşı karşıya kalınabilir. Bu durumda yardımcı aparatlar sürece katkı sağlayacaktır. Plakları, doktorunuzun önerdiği planlar çerçevesinde, etkili saat dilimleri içinde kullanmalısınız.

Süreçteki bütün adımlar kontrol edidiği zaman zahmetli olsa da emeklerinin karşılığını veren bir sürecin ilerlemesine katkı sunan bir tedavi yöntemi olduğunun altını çizelim. Hem fizyolojik hem de psikolojik yapımıza olumlu etkilerin, gelişmelerin olabilmesi adına ağız sağlığımıza gereken özeni ve ilgiyi vermemiz gereklidir. Çünkü sindirim ve solunum sistemlerimiz ile ağız sağlığımız birbirini oldukça etkileyerek şekillenmektedir. İyi öğütülemeyen besinler mide ağrıları oluşumuna neden olarak midenin kendini yorması da sistemin tümüne etki etmektedir. Mide hazımsızlıkları da solunum düzeyimizin olumsuz olarak etkilenmesinde en önemli etmenler arasında yer alır. Bu neden ile tüm vücudumuzun fonksiyonlarına olumlu etki kazandırmak adına ağız ve diş yapımızın sağlığına gereken önemi ve düzeni göstermemiz gereklidir. En kısa sürede tercihinize uygun bir diş doktoruna görünerek sürecinizi aşamalandırmanız önem arz eder.

azımızda diş teli fiyatları 2019 yılında ortaya çıkan etmenlerden, tedavi sürecinde temizliğin yerinden bahsettik. Dikkat edilmesi gereken hususlara bakmak, bunları önemsemek süreç açısından etkili sonuçlar almayı sağlamaktadır.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.