Görüntü
Diş Telinin Kişiye Katkıları
Diş Telinin Kişiye Katkıları

Diş teli tedavisinde bireylerin bakım süreçlerine verdikleri önem ve destek süreç boyunca önem taşımaktadır. Pek çok birey diş teli tedavisi ile sağlıklı diş yapısına kavuşmaktadır. Bireylerin gerekli bakım süreçlerini desteklemesi ile süreç istenen düzeyde adım adım ilerleme göstermektedir. Diş teli bakımında temizliği sağlama yolları ile bireylerin üzerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmesi sürecin olumlu bir şekilde ilerletilmesine katkı sunmaktadır. Diş teli bakımında dikkat edilecek noktaların ele alınması ile süreç istenen  düzeyde ilerleme göstermektedir. Diş teli fiyatları ve diş teli fiyatları 2024 yılı düzenlemeleri de diş teli bakım süreçlerinden etkilenmektedir.

 

 

Neden Diş Teli Tedavisi Gereklidir?

Diş teli tedavisi yapılmadığı takdirde bazı olumsuz durumlar oluşmaktadır. Diş teli tedavisi olmadan, düzensiz dişlerinizin düzelmesi mümkün olmayacaktır. Bu durumda, dişlerin hizalanmamış ve sıkışmış olması estetik bir sorun oluşturabilir. Ayrıca diş teli tedavisi, çene yapısındaki uyumsuzlukları düzeltmeye yardımcı olur. Tedavi olmadığınızda, alt ve üst çene arasındaki uyumsuzluklar, ısırma problemlerine neden olabilir ve çene fonksiyonlarını etkileyebilir. Düzensiz dişler, temizliğin zorlaşmasına ve dişler arasında yiyecek artıklarının birikmesine neden olabilir. Bu durum, çürük ve diş eti hastalıkları riskini artırabilir. Düzensiz dişlerin neden olduğu bir başka durum konuşma ve çiğneme sorunlarıdır. 

Düzensiz dişler, konuşma ve çiğneme işlevlerini etkileyebilir. Ayrıca, çene uyumsuzluğu olan kişilerde konuşma problemleri ve çiğneme zorlukları da ortaya çıkabilir. Bu zorluklar kişide özgüven sorunlarına neden olabilir. Dişlerin düzensiz olması, birçok kişinin özgüvenini olumsuz etkileyebilir. Estetik açıdan hoş olmayan bir gülümseme, kişinin kendine olan güvenini ve sosyal ilişkilerini etkileyebilir.

Diş teli tedavisini yaptırmamak, bu potansiyel sorunlara yol açabilir. Bununla birlikte, her durum farklıdır ve bir ortodontistin görüşüne danışmak en iyisidir. Uygun tedavi seçeneklerini değerlendirmek ve bireysel ihtiyaçlara göre bir plan yapmak önemlidir. 

 

Diş Teli Fiyatlarını Etkileyen Etmenler Neledir?

Diş teli tedavisinde ele alınan bir diğer önemli etmen olan diş teli fiyatları da bakım süreçleri için oldukça önem arz etmektedir. Diş teli fiyatları içerisinde diş teli türleri önemli bir konu olmaktadır. Diş teli fiyatı ne kadar? sorusu da diş teli türlerine göre şekillenmektedir. Diş teli türünün metal, şeffaf, lingual türde olması diş teli fiyatları 2024 yılındaki düzen sistemlerini etkilemektedir. İstanbul diş teli tedavisi planlamalarınız için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.


 

Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.