Görüntü
Kişiye Özel Diş Teli Tedavisi
kişisel ortodonti

Diş teli tedavisi uzun yıllardır bireylerin konumlanma sorunlarına gerekli çözüm önerileri sunduğu tedavi yöntemi olarak kabul edilir. 1800 lü yıllarda braketler her dişe özel olarak oluşturulan bantlar üzerine kaynak yapılırdı. Bu bantlar dişlerin tüm çevresini saracak şekilde yağıştırılmaktadır. Bu yöntem ile dişleri istenen şekilde düzgün bir sıra halinde düzenleyebilmek amaçlanmaktaadır. Ancak bu durumun bazı sorunları da beraberinde getirdiği gözleniyor. Örnek verilirse tedavi süresince ağızda oluşması beklenmeyen pek çok yaralanmalara sebep olabilmekte ve tedavi sonucunda yanyana düzgün sıralanması istenen dişlerin ara kısımlarında hafif boşluklar da bırakabilmekteydi. Gözlenebilen bu boşluklar kişileri görsel olarak tatmin edememekteydi. Ortodonti fiyatları açısından bu yöntem uygun olarak değerlendirilse de ilerleyen dönemlerde dişlerin üst kısımlarına yapıştırıcıların sürülmesi faktörü ele alınmaya başlandı. Bu gelişmeyle birlikte braketler bantlar olmadan direk dişin üst kısımlarına yapıştırılmaya çalışıldı. Diş teli fiyatları konusunda günümüzde daha uygun ödeme koşullarına dayalı ücretlendirmeler yapılmaktadır. Ortodonti fiyatları üzerindeki etmenlere de bakarsak; Görsel anlamda beklentileri karşılayabilmek amacıyla metal braketlere ek olarak porselen braketler de üretime geçilmeye başlandı. Bu yöntemin bireylere sağladığı avantaj, dişlerin tam ortasından geçmekte olan tel braketin seramik yapıda olduğu için ilk bakışta dikkat çekmemesidir. Estetik braketler yardımı ile uzun yıllar boyunca kullanılmaya başlanmıştır. Metallere oranla daha fazla tercih edilme eğilimindedirler. Daha hassas yapıda olmalarından dolayı eleştiri almışlardır ancak estetistiksel bakımdan yetişkinlerin daha fazla tercih ettiği tür olma yolunda gelişmektedir. İlerleyen dönemlerde porselen braketlerle bile tam olarak hayal ettiği görünüme kavuşamayan bireylere özel dişlerin iç kısımlarına yapıştırılan yeni bir yöntem meydana geldi. Lingual braket sistemi olarak ifade edilen bu yöntem dişin iç tarafına yerleştirilmektedir. İç tarafında olduğundan  ötürü  görünmez diş teli diye adlandırılır. Bu durumda bazı problem durumunlarının oluşumunu da ortaya çıkmıştır. Dilde yaralanmaların gelişimi de görülmektedir. Görünmemesi tercihi fazlalaştırsa da ek olarak sorunları (yaralanmalar) dikkaete alınmalıdır. Lingual sistemin ifade edilen olumsuz niteliklerinin sonucunda şeffaf plak tedavi uygulamaları da ön plana çıkarılarak tolere edilecek ürünlerin geliştirilmesi amaçlandı. Ortodonti tedavi sürecinde şeffaf plaklar tercih listesine girmiştir.

Diş teli nasıl takılır sorusuna cevap vermek gerekirse; takıp çıkarma niteliğine sahip olarak şeffaf  bir seri plaklar düzenlenir. Hasta bireylerde estetik kaygısı olanlar için en önemli seçenek haline gelmeye başlamıştır. Plaklar belirli süreler kullanılır. Sonra uygun olanı ile değişim sağlanır. Değiştirilirken diş teli fiyatları sağlık açısından ele alınarak düzenlenmelidir. Böylelikle istenilen şekle yavaş yavaş ulaşılması sağlanır. Kullanılan ürünler de diş teli fiyatları 2019 çerçevesinde oluşturulur. Ortodonti fiyatları da bu faktörlerce ele alınarak şekillenir. Şeffaf diş teli veya görünmez diş teli maliyetin fazla olduğu kabul edildiği yöntemler arasında yer almaktadır. Tedavi süreci boyunca kişinin tercih edeceği diş teli, kişinin diş yapılarına göre farklılıklar içerecektir. Bu etmenlere dikkat ederek iyi planlama yapılması gereklidir. Aksi taktirde olumsuz sonuçların oluşması durumu gözlenebilir. Tedavi süreci boyunca  kullanımı sağlanacak tel türü, hastanın diş yapılarında meydana gelmiş olan sorunun büyüklüğü; hastanın ağız ve diş sağlığı göz önüne alınarak ortodonti uzmanı tarafından özel olarak yürütülür. Daha kısa sürede sonuca ulaşmayı amaç edinen ayrıca daha uygun fiyat talep eden bireyler de metal telleri tercih edebilme eğilimindedir. Tabi fiyat ne olursa olsun en önemli kural; kişinin muaye bulgularına göre sürecin planlanması ile sağlanmasıdır. Diş teli fiyatları da hangi tür teli tercih etme durumunuza göre düzenlenmektedir.

Bir diğer durum olan diş teli nasıl takılır sorusunda takip edilecek adımlara, diş teli fiyatları 2019 yılındaki değişmelere etki edecek etmenlere, ortodonti fiyatları üzerindeki etmenlere de değinmek gerekmektedir. Diş telinin her kişiye özel farklı etmenlerle birlikte ele alınması da tercih edilebilir. Genel olarak çocuklara telin uygulanacağı düşüncesinde de hatalar mevcuttur. Her yaştan kişi kendi isteklerine ve muayene süreçlerine uygun olabilecek biçimde müdahele yöntemini, çeşidini seçmekte ve tedavi sürecine başvuruda bulunabilmektedir. Konumlarının düzenlemesinin yapılabileceği üzerinde durulmalıdır. Bu noktada önem arz edecek olan yaş faktörü de ele alınmalıdır. Yaş etmeninin etkilediği müdahale yöntemleri diş teli fiyatları üzerinde de etki sahibi olmaktadır. Bu etkiler de diş teli fiyatları 2019 düzenlemelerine destek olacak biçimde şekillenmektedir. Eğer kişi çene kemikleri ile ilgili problem durumundan şikayetçi ise ve bu duruma çözüm bulmak amacıyla kliniğe gelmişse ergenlik öncesinde müdahale edilmesi gerekli olan bir durum olacağını ifade etmekte yarar vardır. Ortodonti tedavi süreci ergenlik öncesi dönemde çene problemlerinden oldukça etkilenmektedir. Çünkü bu dönemlerde büyüme ve gelişme hızlı bir biçimde devam etmektedir. Bu büyüme sürecinin de etkisi göz önüne katıldığında tekrar şekillendirme yapmak daha kolay bir biçimde ilerlemelerine katkı sağlayacaktır. Şeffaf diş teli veya görünmez diş teli bozuklukların giderilmesinde önemli bir yere sahiptir. Bazı durumlarda dişler cerrahi müdahale ile istenilen konumlara getirilmektedir. Bu noktada önceden belli olan bazı durumların atlanması veya göz önüne alınıp dikkat edilememesi gibi bir durum söz konusu olmamasına dikkat edilmelidir. Çene kemiği konumlarındaki bu tarz sorunlar cerrahi işlem gerektiren nitelikte olsa da dişlerin yanlış konumda olması ve düzenlenmesi süreçleri de her yaştan kişiye gerekli yöntemlerce yapılır. Son dönemlerde artan ilgi ve sağlığa olan olumlu etkilerini göstermiş olan çalışmaların da ele alınması ile yeni verilerin ortaya çıkması, kullanım sıklığını ve talebi de arttırmaktadır. Diş teli nasıl takılır sorusunu iyice izah etmek sürecin ilerlemesinde olumlu katkılar verir. Size rahatsızlık verdiği andan beri süreci başlatmak gerekli olmaktadır. Diş teli fiyatları sürece başlamada önemli olacak olan faktörler arasındadır. Diş teli fiyatları 2019 yılındaki değişmeler sürecin başlama düzenine de yansımaktadır. Değişimler ortodonti fiyatları üzerinde etki sahibi olmaktadır.

Rahat ve içten gülümseme, içten bir tebessüm tüm bedenimize etki etmekte ve kendimizden emin ve istekli duruşumuzu arttrmada önemli yer sahibi olmaktadır. Bireylerin sahip oldukları iş ortamında kendini daha rahat hissederek görev ve sorumluluklarını yerine getirmesinde oldukça gerekli bir yere sahiptir. İnsan ilişkilerine önem vererek, çeşitli faaliyetlere katılmak bunlara gerektiği önemi göstermek ve bunu yapmayı denemek adına en baş olarak kişinin kendini diğer insanların içerisinde olabildiğince rahat hissetmesi gerekli ve önemlidir. Diş teli sürecine başlamamış olan kişilerle iletişim kurulduğunda tedaviden önce gözleri üzerinde hissettiklerini, kişilerin dişlerine baktığını ifade edip rahatsız olduklarını bu nedenle de yüzyüze iletişimden kaçındıklarını, çok zorlandıklarını belirtmektedir. Bu faktörleri de dikkate aldığınızda kendi yaşamımızda bizim için oldukça önem arz eden etmenleri de belirleyerek bu durumu iyileştirmek için adım atmanın gerekli olduğunu, daha rahat ve kendine güvende olmak için harekete geçmenin gerekliliğini de ifade etmek önemlidir. Aksi durumda olumsuz bir yaşam süreci bizi etkilemektedir. Diş teli fiyatları da  diş teli fiyatları 2019 verileri üzerinden oluşturulur. Şeffaf diş teli hakkında doğru ortodonti süreci bilgilendirmelerin yapılması önemlidir.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.