Görüntü
Şeffaf Diş Teli Nedir?
Şeffaf Diş Teli Nedir?

Diş teli, ortodonti tedavisi olarak bilinmektedir. Pek çok birey diş teli tedavisi ile gerekli destek hizmetlerinden yararlanmaktadır. Bu destek süreçlerinde amaç bireyin sağlıklı ağız yapısına kavuşmasını sağlamaktır. Dişlerin kendilerine ait olan konumlarına doğru hareket etmesi ile istenen sağlıklı ağız ve diş sağlığı yapısının oluşması beklenmektedir. Hem bireyin hem uzmanın desteği ile istenen, beklenen sağlıklı ağız yapısının oluşması mümkündür. Bireylerin tercih edebileceği pek çok diş teli türü mevcuttur. Bu diş teli türlerinden kendi yapılarına uygun bir seçim yapabilmeleri mümkündür. Görünmez diş teli seçimi yanı sıra metal türlerin tercihi de bireyler tarafından yapılabilmektedir. Pek çok birey bu değerlendirme süreçlerinin varlığı ile istediği tedavi sürecinde ilerleme gösterebilmektedir. Ayrıntılı olarak bu noktaları inceleyelim.

 

Diş Teli Bakımı

Ağız ve diş sağlığı tedavisinde diş teli tedavisi istenen amaca sizi götürmektedir. Ağız ve diş sağlığı bireylerin gelişim süreçleri için oldukça önemli bir noktada yer almaktadır. Diş teli türleri bireyin bakım süreçlerinde önemli bir yer tutmaktadır. Diş teli tedavisinde diş teli fiyatları da önemli bir konumda yer almaktadır. Diş teli fiyatları bireylerin tedavi süreçlerindeki sorunlarından çok etkilenir. Örneğin tek veya çift çene tedavisine başvurmanız ya da diş teli türündeki seçiminize ek olarak var olan diş ve ağız sağlığı sorunlarınız (diş etindeki sorunlar veya çürükler gibi) diş teli fiyatları 2024 yılı değerlendirmelerini etkilemektedir.

 

 

Diş Teli Fiyatları Üzerindeki Etmenler

Diş teli türlerindeki seçim süreçleri diş teli fiyatları konusunu da etkilemektedir. Bireylerin istek ve ihtiyaçları ele alınarak seçim yapılabilir. Metal türler ilk üretilen teller arasında yer almaktadır. Görünmez veya şeffaf türler daha sonradan bireylerin ihtiyaçlarına göre şekillenmiştir. Bu durum diş teli fiyatları 2024 yılı değerledirmelerini de şekillendirmektedir. Estetik kaygıları olan bireyler, daha çok iş yaşamındaki yetişkinler veya hassasiyeti olanlar görünmez diş teli türlerinden şeffaf veya lingual telleri tercih edebilir. Şeffaf diş teli tedavisinde braketlerin rengi şeffaftır, görünürlüğü de azdır. Ek olarak lingual teller de dişlerin arka kısmında yer alarak görünürlüğü en aza indirmektedir. Ayrıntılı bilgiler için ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.