Görüntü
Ortodonti Tedavisinde Dikkat Edilecekler
Ortodonti Tedavisinde Dikkat Edilecekler

Ortodonti tedavisinde dikkat edilecekler konusunda kişiler ayrılıklara düşmekte bu yüzden dikkatli bir şekilde bilgilendirilmelidir. Yazımızda “ortodonti nedir, diş teli fiyatları nasıl belirlenir, diş teli nasıl takılır, şeffaf diş teli ve görünmez diş teli avantajları sorularına cevap vereceğiz.

Ortodonti Nedir?

Ortodonti diş eti hastalıklarına çözüm bularak konumlanma problemlerine ışık tutan alandır. Bu alanda çalışan kişilere ortodontist denilmektedir. Konumlanma sorunlarına çözüm arayan kişiler için Alpdent pek çok avantaj ve uygun ödeme koşulları sunmaktadır. Bu süreçte sizlere rehberlik ederek hangi adımlarda nelere dikkat etmeniz gerektiğinin bilgisi verilmekte ve hastaların belirsizliklerine karşı tahammül geliştirmesi hedeflenmektedir.

Diş Teli Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Diş teli fiyatları pek çok etmene bağlı olarak değişme göstermektedir. Bireyler öncelik ile diş teli fiyatları üzerinde değerlendirme yaparak sürece başvurmaktadır. Maliyetler kullanılacak ürün cinsinden yapılacak merkeze ek yöntemlere kadar  pek çok adımı içine almaktadır. Bu alanda alanında uzman kadromuz ile Alpdent hizmetinize açıktır.

Öncelik olarak tedavi sürecinde ağız sağlığının ve temizliğinin korunması ön planda tutulmalıdır. Sağlıklı bir ağız yapısı kurulmadan etkili bir tedavinin yapılması da beklenemez. Varsa ön tedavilerin yapılması (çürükler, dolgular, yaralar, diş eti hastalıkları, diş taşları) gereklidir. Daha sonra diğer adımlara geçilmektedir. Tedavilerin yapılması diş teli fiyatları üzerinde de düzenleme sağlayacaktır.

Özel aparatlar yardımı ile ağız temizliği yapılmalıdır. Hassas olan ağız yapınızı temizleyen ve sağlığını korumak için diş ipleri, gargaralar ve hassas temizleme aletleri kullanılmaktadır. Bazı besin türlerine dikkat etmek gerekmektedir. Örneğin kabuklu ve sert tabakalı besinlerin tüketimi ağız yapımıza zarar vereceği için süreç içerisinde veya sonrasında tercih edilmemelidir. Yapışkanlı veya zor olarak temizlenebilecek besinlerden uzak durmak önemlidir.

Doktorunuzun ifadelerinin dışına cıkmamak, önerdiği ürünleri tercih ederek ilerlemek önemli olan bir diğer noktadır. Ortodontistiniz size belirli bir plan hazırlayacak yol haritası çizecektir. Siz de bu doğrultuda ilerleyerek sürecinizi amacına uygun bir şekilde yürütebileceksiniz. Süreç içerisinde gerekli olan ilaçları veya ek ürünleri kullanmanız gerekli ise bunu uygun çerçevede gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktalara dikkat etmemeniz durumunda diş teli fiyatları üzerinde de değişmelere neden olabilirsiniz. Artış veya azalışlar ile diş teli fiyatları üzerinde etki sahibi olmaktadır.

Diş Teli İle Canım Acıyacak Mı?

Bir diğer önemli olan durum ise sürecin cok uzun olduğunu ve acı verici olduğunu düşünen bireylere aşamalı olarak eğitim verebilmektir. Ön görüşme yapılarak her birey değerlendirilmeli ve doktoru ile yapılacak olan adımları konuşmalıdır. Takım işlemi kısa süreli olmakta ağrı oluşmamaktadır. Temizlenme sürecinde de aynı durum mevcuttur. Doktorunuzun verdiği tarihlerde muayene olarak değerlendirme yapmanız varsa ters giden durumları değerlendirmeniz sürecinizi ilerletmede olumlu sonuçlar almanıza katkı sağlayacaktır.

Ortodonti tedavisinde dikkat edilecekler adlı makalemizde belirtildiği gibi süreç birey ve doktor arası etkileşimden oluşmakta ve adımları takiben de gelişim göstermektedir. Amaca uygun adımları kontrol ederek tüm noktalar üzerinde durarak başarı sağlamak mümkün olmaktadır. Bu noktalar sizlere diş teli fiyatları hakkında da bilgi vermektedir.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.