Görüntü
Hangi Braketi Seçmeliyim?
Hangi Braketi Seçmeliyim?

Diş teli tedavi süreçlerinde braketler oldukça önemli bir öneme sahiptir. Braketlerin kullanımında hem alanında uzman ortodontistlerinizin görüşleri hem de sizlerin tercihiniz önem taşımaktadır. Diş teli tedavi süreçlerinde diş teli kullanımında kullanılacak malzemelerin içeriğine odaklanımaktadır. Örneğin şeffaf braket mi yoksa metal braket mi? sorusu oldukça sorulmaktadır. Ek bir soru da şeffaf braket mi şeffaf plaklar mı? sorusu olmaktadır. Diş teli tedavilerinde seçenekler diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerine de etki etmektedir. Bu etkilerin değerlendirilmesi ile süreç boyunca düzenlemeler sağlanır. Bu konular hakkında ayrıntılı bilgilendirme için devam ediniz.

 

Braket Nedir?

Braketler dişlerin üstlerinde konumlanan küçük kare yapılardır. Bu yapılar dişlerin sağlıklı ve estetik görünüm kazanmasına yol açmaktadır. Siz de braketlerin yardımı ile sürecinizi şekillendirmektesiniz. Gerekli bilgilendirmeler ile sizlerin istediğiniz adımları kazanmanıza yardımcı olmaktayız.

 

Braket Türleri Nelerdir?

Braketler pek çok türde üretilerek süreç boyunca sizlerin istediğiniz adımları kazanmanıza yardımcı olmaktadır. En çok tercih edilen braketler nedir? diye sorduğunuzda metal, şeffaf, lingual braketlerin kullanımı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Braket türlerinin çeşitliliği kullanıcıların isteklerine göre değerlendirilmektedir. Daha estetik görünüm isteyen bireyler şeffaf diş teli kullanımını tercih ederken genellikle bu durum yetişkinlerde yaygındır. Metal diş teli kullanımı yaygın mıdır? sorusu üzerinde süreç boyunca değişmeler olmaktadır. Metal braket kullanımı da ilk çıktığı günden beri tercih edilenler arasında yer alırken süreç boyunca beklentilerin de değişmesi ile şeffaf teller de kullanılmaya başlanmıştır. Daha az görünürlüğü olan şeffaf teller ile sürecinizi ilerletmeniz mümkündür. 

 

Braket Seçimi ve Diş Teli Fiyatları

Diş teli fiyatları süreç boyunca hem bireysel hem de ekonomik pek çok etmen ile şekillenmektedir. Diş teli fiyatları bireyin getirdiği problem durumundan oldukça etkilenmektedir. Kullanılacak ürünlerin türleri, süreç boyunca yapılacak olan müdahale adımları diş teli fiyatları üzerinde etki sahibi olmaktadır. Diş teli fiyatları süreç boyunca kullanılan ürünler, tercih edilen klinik, uzmanın alanında uzmanlığı gibi etmenlerce şekillenmektedir. Bu durum içerisinde gerekli diş teli fiyatları düzenlemelerini sizlere sunarak sürecinize destek vermekteyiz.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.